Každá karta má unikátní číslo, které ji identifikuje. Toto číslo zadáváte například tehdy, když provádíte platbu po internetu. Jinak ho pravděpodobně ani nevnímáte. Možná už vás napadlo, že kód, který má karta přidělený, obsahuje nějaké informace, nebo má pravidla pro své sestavení.

Právě ta vám odhalíme v aktuálním článku. Číslo kreditní karty totiž není jen náhodně vygenerované, jak by se mohlo mnoho držitelů kreditních karet chybně domnívat. Například si snadno spočítáte, zda je vaše kreditní karta platná nebo zjistíte, od jakého výrobce kreditní karta pochází.

Výrobci kreditních karet

číslo kreditní kartyMezi aktuální výrobce kreditních karet patří VISA, MasterCard, Discover a American Express. Právě od nich může vaše kreditní karta pocházet. Společnost VISA používá jako první číslo 4, MasterCard začíná číslo karty přes číslice 51 nebo 55. Discover má pro začátek vyhraněná čísla 6011, 644 nebo 65 a Amex (American Express) pak 34 nebo 37.

Kreditní karty VISA a MasterCard

U nás se nejčastěji setkáte s platebními nebo kreditními kartami VISA či MasterCard, které používají české banky a i některé další finanční organizace na našem trhu. Karty také mohou začínat dalšími číslicemi. Pak jsou však vydány od jiných společností nebo k jiným účelům. Bližší informace o této problematice můžete najít přímo na stránkách výrobce nebo pohledat v článcích na internetu.

Náhodná kombinace číslic?

V oběhu jsou miliony kreditních karet a každá z nich musí mít své unikátní číslo. To je pravděpodobně jeden z důvodů, proč je číslo na kreditní či platební kartě tak dlouhé – čím delší číslo je, tím vznikne více možných kombinací. Existuje tak bilion možných variant.

Čísla na kreditní kartě však nejsou poskládána zcela náhodně. Ta od sedmého do předposledního místa vypovídají o držiteli karty, konkrétně představují jeho osobní číslo. Jinak kreditní karty využívají celou škálu číslic od 0 až do 9.

Poslední číslice na kreditní kartě se označuje jako kontrolní a využívá se k ověření platnosti celého kódu. Ten totiž lze na základě Luhnova algoritmu sečíst a kontrolní součet je pak možné využít při kontrole platnosti identifikačních čísel. Rozhodně by tedy nebylo snadné platební či kreditní kartu zfalšovat (samozřejmě ne jen kvůli tomuto součtu). A jak tedy při výpočtu platnosti své kreditní nebo platební karty postupovat?

Pomocí čísla karty ověřte její platnost

Postup je následující: každé druhé číslo kódu kreditní karty (číslo na první, třetí, páté atd. pozici) vynásobíte dvěma. Hodnoty, které vám tímto způsobem vyjdou, přičtete k sobě tak, že dvojciferná čísla představují součet jednociferných.

Jestliže je tedy vaše první číslo na kartě 5, získáte vynásobením dvěma číslo 10, jehož součet je 1. Takto sečtete všechna dvojčísla a ta následně sečtete s dalšími čísly na kartě. Celkový součet by měl být dělitelný deseti. Jestliže není, pravděpodobně jste udělali ve výpočtu chybu, nebo má vaše karta přidělený neplatný kód.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>