Anuita neboli také anuitní splátka je označení pro pravidelnou platbu, která probíhá stále ve stejné výši. V případě půjčky se jedná o její měsíční splátku. Ta je po určité období fixace stále stejná. Kde všude můžete s anuitou přijít do kontaktu? Kde se tato splátka využívá? A co ji tvoří? Odpovědi na tyto otázky vám prozradíme v aktuálním článku.

Kromě anuitní splátky může být splátka také progresivní nebo degresivní. Taková splátka pak není rovnoměrná, ale buď se postupem času snižuje nebo zvyšuje. Anuitní splátky jsou velmi univerzální, vhodné téměř pro každého. Zatímco progresivní a degresivní splátky jsou určitou specialitou, kterou některé banky ani nenabízejí. Obecně je po nich velmi malá poptávka.

Co tvoří anuitní splátku

anuitaAnuitní splátka se skládá ze dvou základních částí. První částí je úrok a druhou úmor. Úmorem se rozumí jistina, tedy splátka vypůjčených peněz. Úrok pak představuje cenu za sjednaný úvěr. Jedná se o odměnu, která jde za věřitelem.

Pokud je úrok po určitou dobu fixovaný, jsou splátky rovnoměrné. Fixní úrok dnes využívá většina krátkodobých, střednědobých i dlouhodobých úvěrů. U poslední skupiny ale bývá fixovaný jen na určitý počet let a pak se mění. Typickým příkladem jsou zde hypoteční úvěry. Ty mají fixní úrok například na 5 let. Poté banka pošle novou úrokovou sazbu a dlužník může platit o něco méně nebo i více, dle aktuálních trendů.

Konstantní splátky mají své výhody

S anuitní splátkou se setkáte tedy u půjček i úvěrů. Jsou velmi výhodné pro dlužníky i věřitele, jelikož je na ně možné snadno stanovit splátkový kalendář. Uvnitř splátky se mění poměr úroku a úmoru. Zpočátku splácení se splácí spíše úroky, později pak úmor, tedy jistina.

Poměr úroku a jistiny v anuitní splátce

Na konci splácení úvěru tak dlužník platí především jistinu a úrok je již téměř celý splacený. Výhoda těchto splátek se skrývá v tom, že vás ničím nepřekvapí. Každá měsíc máte splátku stejně vysokou a můžete si tak pohodlněji naplánovat další výdaje v rodinném rozpočtu, protože přesně víte, kolik vaše příjmy zvládnou pokrýt.

Užitečný nástroj pro věřitele i pro dlužníka

Anuitní splátky jsou již po dlouhou dobu používaným nástrojem, který není nutné měnit, jelikož se za ty roky opravdu osvědčil. Díky anuitním splátkám snadno pro výpočet využijete jakoukoliv internetovou kalkulačku nebo běžně dostupné vzorečky a sami dospějete k velmi přesným výsledkům.

Nevýhody anuitních splátek téměř žádné nejsou. Jelikož trendem je rostoucí výše mezd, tak anuitní splátky budou mít stále menší význam ve vašem rozpočtu. Jejich výše je konstantní a jelikož se váš objem peněz každý rok bude mít tendence zvyšovat, zbude vám více peněz na vaše osobní výdaje. I z pohledu bank se jedná o spolehlivý nástroj, jak získat od dlužníků své peníze co nejrychleji zpět.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>