Inkaso představuje způsob hrazení pohledávky, který probíhá hotovostně nebo bezhotovostně. Standardně je inkaso prováděno bankovním převodem. Jedná se o rozšířený a velmi oblíbený způsob převodu finančních prostředků, kdy příkaz nedává plátce, ale příjemce platby, což umožňuje, aby se platba každý měsíc měnila. Banka příjemce tedy inkasuje od banky plátce určitou částku.

Přečtěte si náš aktuální článek, v němž se dozvíte, při jakých platbách má inkaso uplatnění, z jakých důvodů je výhodné a jestli existují nějaká rizika. Inkasní platbu je možné provést na účet u každé banky v Čechách. Jedná se i o způsob využívaný často v zahraničí.

Limit pro inkasní platbu

co je inkasoInkasní platba by měla mít stanovený limit. Jestliže například platíte inkasem splátku úvěru, která je 10 500 Kč, nastavte limit například na 11 000 Kč a budete mít jistotu, že si banka více peněz nestrhne. Tyto limity jsou využívané především proto, že dáváte souhlas k tomu, aby jiný subjekt mohl sám peníze strhávat z vašeho běžného účtu.

Automatické inkaso

Platby jsou tak často automaticky hrazené k určitému datu. Je proto lepší mít tento limit nastavený. Zabráníte pak například tomu, aby platba omylem odešla dvakrát, a vyhnete se i dalším potenciálním problémům. Svou platbu můžete ve specifických případech také odvolat. Jestliže ale tak učiníte, zůstane váš závazek vůči příjemci platby neuhrazený, což vám může způsobit jiné vážnější problémy.

Inkaso prostřednictvím SIPO

Mnoho lidí k těmto úhradám využívá stále oblíbené SIPO. Jedná se o Sdružené inkaso plateb obyvatelstva, kterým je možné hradit výdaje na elektřinu, plyn, telefon, televizi a další podobné. O jeho zřízení stačí požádat na poště, která vám přidělí vaše unikátní číslo. Je tedy na vás, zda například splátku úvěru přidružíte k těmto platbám nebo zda zadáte inkaso samostatně.

V některých případech je možné platbu provádět i platební příkazem, kdy vy jako plátce zadáte příkaz k úhradě. Musíte si však hlídat, aby vám platba odešla a také na ni nesmíte zapomenout (byť se dá nastavit i trvale). Inkaso je tedy v mnoha ohledech pohodlnější.

Co je nezbytné předat bance

Příkaz k inkasu dnes pohodlně zařídíte i přes internet. Stačí si připravit číslo účtu a kontaktovat příjemce vaší pravidelné platby. Ve svém internetovém bankovnictví nastavíte svolení k inkasu, případně požádáte banku o otevření účtu pro inkasní platbu. Zde nastavíte účet, na který se bude platba posílat.

Podrobnosti většinou budete mít k dispozici přímo ve smlouvě, ze které nastavení inkasa vyplývá. Jeho hlavní výhodou je, že i přes složitější nastavení vás ušetří mnoha problémů do budoucna. Díky inkasnímu limitu se nemusíte obávat, že byste ztratili kontrolu nad svými výdaji. Stále totiž můžete platby ovlivnit, jen už je nemusíte sami zadávat.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>