Kreditní karta je typ krátkodobého úvěru. Jedná se o platební kartu, propojenou s revolvingovým úvěrem. To znamená, že peníze můžete zároveň čerpat i splácet. Na našem trhu působí několik poskytovatelů, u kterých si kreditní kartu můžete sjednat. Zpravidla ji nabízejí také všechny banky na našem trhu.

Existuje také několik typů a systémů kreditních karet. Mezi ty nejznámější a nejvyužívanější patří kreditní karty Visa, MasterCard, Diners Club nebo American Express. Stejně jako platební karty by měly spolehlivě fungovat po celém světě. Přečtěte si, jak si kreditní kartu vyřídit – co vše její zajištění obnáší – nebo také jak ji správně využívat, abyste platili co nejmenší úroky.

Jak si zařídit kreditní kartu

co je kreditní kartaJestliže chcete získat kreditní kartu, navštivte svou banku nebo si najděte na internetu srovnání kreditních karet, ve kterém pak snadno naleznete tu nejvýhodnější. Kreditní kartu si pak nejsnáze zařídíte přímo na pobočce banky nebo jiné finanční organizace, která kreditní karty vydává.

Žádost o kreditní kartu

Vyplníte žádost o kreditní kartu a zároveň budete podrobeni tzv. credit scoringu. Vydavatel bude chtít znát informace o vaší majetkové situaci a o vašich příjmech, aby mohl vyhodnotit vaše riziko nesplacení vypůjčených peněz.

Jelikož má kreditní karta stanovený úvěrový limit, tak ji pravděpodobně získáte téměř vždy, když máte nějaké příjmy. Jejich výše však ovlivní maximální částku, kterou budete moci čerpat. Na kreditní kartu uzavřete smlouvu a jakmile bude karta zhotovena, banka vám ji předá.

Jak používat kreditní kartu

Kreditní karta se na pohled velmi podobá kartě platební a využívá se úplně stejně. Také k ní získáte identifikační kód PIN, který zadáte, pokud budete chtít provést nějakou platbu. Kartou pak lze platit za nákupy zboží a služeb.

Obchodníci, přijímající platební karty, berou obvykle i karty kreditní. Kartu lze též využívat k platbám na internetu nebo k výběrům hotovosti (ať už v Čechách nebo v zahraničí). Kreditní karta tak představuje opravdu flexibilní typ úvěru, na který nejen snáze dosáhnete, ale ještě ho budete moci pohodlně čerpat.

Bezúročné období

Za využití peněz samozřejmě musíte platit vydavateli úrok. Kreditní karty však běžně využívají bezúročné období. To znamená, že pokud během 30 až 60 dnů (dle konkrétního vydavatele) vyčerpanou částku vrátíte zpět, tak žádný úrok neplatíte.

Vysoké úroky při pozdním splacení

Jestliže budete peníze čerpat po delší období, zpravidla se účtuje úrok mezi 19 až 26 % ročně. Úrok je tedy poměrně vysoký a z tohoto pohledu jistě mnoho lidí uvažuje spíše o kontokorentu.

Je však nutné vzít v potaz právě bezúročné období a různé slevy u obchodníků, díky kterým pak kreditní karta může být velmi výhodná a dokonce vrátit zpět nějaké peníze do vaší peněženky. Proto její zřízení rozhodně nezavrhujte, a to ani tehdy, když kreditku přímo nepotřebujete, jelikož se vám může vyplatit i více než jakýkoliv spořící účet.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>