Osobní bankrot je situace, které je vystaven každý, kdo má příliš mnoho dluhů a ty již není schopen splácet. Definuje ho insolvenční zákon, a to jako sanační způsob řešení úpadku. V praxi se jako synonymum používá například oddlužení nebo úpadkové řízení. Jedná se o spolehlivý způsob, jak se můžete zbavit svých dluhů. Stanoví se splátkový kalendář a ním se musíte po dobu splácení svých závazků řídit.

V tomto článku vám objasníme podstatu osobního bankrotu nebo vám poradíme, jak si s dluhy co nejrychleji poradit, pokud se už v takto závažné situaci ocitnete. Už jakmile cítíte, že vám vaše dluhy přerůstají přes hlavu, neváhejte se obrátit na své věřitele a zároveň využijte služeb bezplatné právní poradny.

Podmínky osobního bankrotu

osobní bankrotSám dlužník nebo jiná pověřená osoba může soudu navrhnout, aby jeho úpadek byl řešen oddlužením. Vyhne se tak exekuci a jestliže bude chtít část svých dluhů splatit, může sám vyhlásit osobní bankrot.

Během pěti let pak dlužník musí věřitelům zaplatit alespoň 30 % dlužných pohledávek. Zde už jen záleží na tom, kolik skutečně máte dluhů a zda si toto jednání můžete dovolit. Během osobního bankrotu si budete muset vystačit opravdu pouze s málem a pravděpodobně přijdete i o svůj majetek.

Kdy vyhlásit osobní bankrot

Osobní bankrot můžete vyhlásit tehdy, když máte alespoň dva závazky po splatnosti déle než 30 dnů. Tyto závazky musíte mít vůči různým věřitelům. Jestliže máte pouze jeden závazek a jednoho věřitele, skončíte při nesplácení pravděpodobně v exekuci.

Výjimku pak představují i majitelé hypotečních úvěrů. Ty jsou naštěstí zajištěné právě nemovitostí, takže věřitel nemá ani potřebu peníze vymáhat jinou cestou. Vyhlášením osobního bankrotu se můžete ve specifických případech vyhnout návštěvě exekutora. Musíte ale chtít své dluhy uhradit.

Záleží na zhodnocení soudu

Návrh na osobní bankrot podáváte k soudu. Doložíte veškeré požadované dokumenty a soud posoudí, zda je pro vás oddlužení reálné, nebo jestli je lepší poslat soudního exekutora. Na osobní bankrot tedy potřebujete souhlas soudu, jinak není realizovatelný.

Schválení osobního bankrotu a splátkový kalendář

Po schválení osobního bankrotu pro vás bude sestaven splátkový kalendář. Především budete splácet své dluhy a přitom musíte vyžít s životním minimem, a to během celých 5 let. Pro řádné splácení dluhů výrazně omezíte své výdaje, abyste se jich co nejrychleji zbavili.

Vyhodnocení osobního bankrotu

Na vaše splácení dohlíží insolvenční správce. V oddlužení můžete být nejdéle pět let. Po nich soud vyhodnotí, zda je uhrazeno alespoň 30 % z vašich dluhů. Pokud ano, bude vám jejich zbývající část odpuštěna.

Výjimkou je pouze situace, ve které sami nezaviníte své nesplácení. Pak můžete být soudem osvobozeni i tehdy, když neuhradíte celý požadovaný dluh. Oddlužení vám soud možná povolí jen jednou za život. S další žádostí už by mohl nastat problém, proto se vyplatí poučit se ze svých chyb a již se více nezadlužovat.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>