Dlouhodobá půjčka je vhodná na pokrytí větších finančních záměrů. Pokud si totiž chcete půjčit více peněz, budete tak muset učinit na delší dobu, jelikož jinak by vaše měsíční splátky byly příliš vysoké. Půjčku zase ale zbytečně nerozkládejte do více let, protože čím déle ji budete splácet, tím více odvedete věřiteli na úrocích.

Dlouhodobě si můžete půjčit nejen peníze, ale i různé movité věci. Dlouhodobou půjčku se vždy vyplatí zajistit písemnou smlouvou, která by neměla zvýhodňovat věřitele ani dlužníka. Podívejte se, jak se sjednávají nebo splácejí dlouhodobé půjčky. Poradíme vám, jaká je doba jejich splatnosti nebo na co si dát při sjednání takové půjčky pozor.

Charakteristika dlouhodobé půjčky

dlouhodobá půjčkaDlouhodobá půjčka má splatnost v řádu několika let – zpravidla více než pět. Pokud je zajištěná nemovitostí, můžeme hovořit o účelovém nebo neúčelovém hypotečním úvěru (samozřejmě s předpokladem, že jde o hotovostní půjčku).

Na co si dát pozor při sjednání půjčky

Při sjednání dlouhodobé půjčky je nutné vzít v potaz její výši a cenu – úrokovou sazbu a další poplatky, které s půjčkou souvisejí. Pokud si půjčku rozložíte na více let, dosáhnete sice příznivější měsíční splátky, ale zároveň bance více odvedete na úrocích a na to je potřeba brát zřetel.

Dlouhodobé půjčky se zpravidla sjednávají na částku ve stovkách tisíc korun. Mohou mít také hodnotu několika milionů. Jestliže k půjčce doložíte účel jejího čerpání a také předložíte výši svých příjmů, dosáhnete na výhodnější podmínky, než když peníze budete čerpat bez doložení příjmu a účelu.

Na jak dlouho si půjčku sjednat

Doba sjednání půjčky je omezena nejen vašimi finančními možnostmi, ale také vaším věkem. Banky nerady poskytují půjčky osobám, které jsou starší přibližně 70 let (každý poskytovatel má jinou hranici). Jelikož v tomto věku budete už pravděpodobně pobírat důchod a nebudete si tedy moci dovolit odvádět měsíční splátky v plné výši.

Čím dříve půjčku splatíte, tím pro vás bude výhodnější. Nesjednávejte si však zbytečně příliš vysoké měsíční splátky, které by ohrozily vaši životní úroveň a donutily vás k velkým úsporám. Navíc může nastat nějaká výjimečná situace, ve které vám budou díky dlouhodobé půjčce peníze chybět.

Se zajištěním i bez zajištění

K dlouhodobé půjčce může poskytovatel vyžadovat nějakou formu záruky. Většinou se zde využívá spoludlužník nebo ručitel. Dobře ale poslouží také zástava nemovitosti, na kterou se peníze následně čerpají nebo se čerpat ani nemusejí.

Fixace úrokové sazby

Úroková sazba dlouhodobých půjček se často fixuje k nějakému období (počtu let), poté vám banka zašle návrh nové úrokové sazby, s níž můžete nebo nemusíte souhlasit. Jestliže nesouhlasíte, můžete přejít se svou půjčkou ke konkurenci.

Fixní úrok má své výhody i nevýhody – výhodou je, že každý měsíc platíte stejnou částkou. Nevýhodou bývá, že nemůžete půjčku kdykoliv libovolně doplatit, převést jinam nebo celkově změnit její podmínky.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>