S dlouhodobými úvěry se setkáte jako občan i podnikatel. Jedná se o úvěry, které mají splatnost delší než 4 roky – například tedy spotřebitelské úvěry či hypotéky. Slouží k uspokojování dlouhodobých potřeb podnikatelů, například na financování různých materiálních, technických či technologických oblastí.

Jelikož se tyto úvěry déle splácejí, dá se předpokládat i to, že se poskytují ve větším objemu finančních prostředků. Zde je dobré si promyslet, kolik jste jako firma měsíčně schopni splácet. Čím dřív totiž úvěr splatíte, tím méně odvedete na úrocích. Nechtějte zase ale platit příliš vysokou částku, jelikož ta by pro vás mohla být likvidační.

Typy dlouhodobých úvěrů

Účelové a neúčelové úvěry

dlouhodobé úvěryDlouhodobé úvěry se v nabídkách bank i soukromých finančních společností nacházejí v mnoha typech. Můžete si je sjednat s doložením i bez doložení účelu čerpání. Pokud ale doložíte, na co peníze potřebujete, banka je většinou ochotná vám spíše vyjít vstříc a poskytnout více peněz za nižší úrokovou sazbu.

Úvěry s doložením a bez doložení příjmu

Úvěr si můžete sjednat s doložením nebo bez doložení příjmů (v případě firemních úvěrů můžeme hovořit o doložení obratu). Opět úvěry bez doložení se pojí s vyšším úročením.

Úvěry s ručením

K úvěru na velkou částku je také lepší nabídnout zástavu nemovitosti nebo ručitele. V případě zástavy nemovitosti pak můžeme hovořit o hypotečních úvěrech, které se sjednávají na 10, 20 nebo třeba 30 let. Splácet je totiž můžete přibližně až do 75 let (záleží zde na podmínkách konkrétní banky).

Účelové i neúčelové hypoteční úvěry

Právě hypotéka je asi nejvyužívanějším dlouhodobým úvěrem. Neobejde se bez ní téměř žádná domácnost, jelikož peníze lze čerpat na financování výstavby i koupě bytu či rodinného domu. Dají se využít také na případné rekonstrukce.

Čerpání hypotéky probíhá jednorázově nebo průběžně. Bance k zajištění úvěru nabídnete nemovitost, která se bude z peněz financovat, případně ještě nějakou další nemovitost, čímž dosáhnete na více prostředků a na lepší úrokovou sazbu.

Hotovostní dlouhodobé úvěry bez zajištění

Pokud nemáte jak svůj dlouhodobý úvěr zajistit, tak můžete využít pouze tradiční účelový či neúčelový hotovostní úvěr. Mnoho bank vám dnes půjčí třeba i 800 000 Kč bez zástavy. K takové částce ale už většinou potřebujete ručitele nebo spoludlužníka, případně opravdu vysoké měsíční příjmy.

Na co si dát pozor při sjednání dlouhodobého úvěru

Pokud si sjednáváte dlouhodobý úvěr, pozorně si spočítejte, kolik za celou dobu splácení zaplatíte na úrocích. Ačkoliv se vám úroková sazba může zdát nízká, je potřeba vzít v potaz, že úvěr splácíte po dlouhou dobu.

Kromě úrokové sazby zhodnoťte i RPSN úvěru, které vyjadřuje celkovou výši poplatků, co s jeho čerpáním a splácením souvisejí.

I dlouhodobého úvěru také počítejte, že budete muset doložit své pravidelné příjmy. Úvěry bez doložení příjmů jsou většinou velmi drahé – jejich úroková sazba může být až dvojnásobná v porovnání s úvěry s doložením příjmu.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>