Dluhová past je situace, do které se můžete dostat i vy, pokud si nedáte pozor při sjednávání půjček a úvěrů. Označuje se též jako dluhová spirála a vyjadřuje stav, kdy postupné zadlužování vede k neschopnosti splácet své závazky, a to ať už v rodinném rozpočtu nebo v osobních či firemních financích.

Jelikož sjednávání půjček a úvěrů je díky benevolentním podmínkám některých poskytovatelů dnes velkým trendem, měla by být právě dluhová past tím, co vás odradí od sjednání dalšího úvěrového produktu a naopak vás navede k řešení této finančně závažné situace. Jestliže své problémy nezastavíte včas, mohou vést až k vašemu osobnímu bankrotu.

Jaké jsou příčiny dluhové pasti

dluhová pastHlavní a zásadní příčinou dluhové spirály je neustálé zadlužování jednotlivce nebo domácnosti. Standardně situace vzniká tak, že nemáte na úhradu některých svých výdajů, a tak si sjednáte úvěr, který by vám měl pomoci celou situaci vyřešit.

Sjednávání dalších úvěrů

Jestliže máte úvěr, měli byste v první řadě dbát na jeho řádné splacení. Bohužel mnoho lidí nešetří na jeho splátky a až pozdě si uvědomí, že vlastně nemá dostatek finančních prostředků na splácení. Takovou situaci unáhleně řeší sjednáním dalších a dalších půjček, které nakonec vedou právě k dluhové pasti, z níž už je těžko úniku.

Nevýhodné podmínky u dalších půjček

Většinou se nejedná o ten samý úvěr, ale o různé úvěrové produkty. Lidi, kteří se ocitnout ve dluhové spirále, často využívají hotovostní půjčky, spotřebitelské úvěry nebo kreditní karty. Bohužel s každým dalším sjednaným úvěrem jsou podmínky jeho splácení méně atraktivní.

Poskytovatel je většinou již seznámen s vaší finanční situací a jak klesá vaše bonita, stoupá úroková sazba a poplatky spojené s úvěrem. Dlužník své příjmy často přecení a domnívá se, že bude schopen další půjčky splácet. Komplikací může být také dlouhodobé onemocnění nebo ztráta zaměstnání, která výrazně sníží příjmy vašeho rodinného rozpočtu.

Za jak dlouho se dostanete do dluhové pasti?

Celý proces může být opravdu rychlý a trvat pouze několik měsíců. Dostat se do ní ale můžete také během několika let, během nichž provedete pár špatných rozhodnutí.

Jak ven z dluhové pasti

Jestliže začínáte cítit, že máte velké množství dluhů, které nezvládáte splácet, snažte se v první řadě omezit své výdaje (utrácet pouze za to nejnutnější) a pokuste se navýšit své příjmy (například krátkodobým přivýdělkem, který přinese měsíčně pár tisíc navíc do vašeho rozpočtu).

Řešte své problémy přímo s věřiteli

Domluvte si schůzky s věřiteli a pokuste se půjčky sloučit do jedné a dosáhnout tak na výhodnější podmínky. Své splátky se také můžete pokusit snížit na minimum tak, že se půjčku rozhodnete splácet po delší období. Důležité je tyto kroky podniknout dříve, než přestanete splácet. Jakmile budou vaše půjčky po splatnosti, je možné, že s vámi věřitel nebude chtít nic po dobrém řešit.

Pak se vyplatí najít si osobního finančního poradce, který vás seznámí s konkrétními možnostmi. Tou nejkrajnější bývá oddlužení neboli osobní bankrot, když se dostanete do insolvence a soudu navrhnete právě tento způsob řešení. V insolvenčním zákonu pak naleznete konkrétní podmínky pro oddlužení.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>