Pojem hotovostní úvěr nutně neznamená, že se peníze z něj vyplácejí žadateli přímo na ruku. Mohou být poskytnuty i na běžný účet. Jedná se však o úvěr, který se poskytuje ve finančních prostředcích.

Většina úvěrů se dnes čerpá na běžný účet. Půjčku na ruku získáte u některých soukromých finančních společností nebo u soukromých investorů a je vhodná pro osoby, které vlivem svých finančních problémů (například exekuce), nechtějí vložit peníze na běžný účet. U většiny úvěrů se však bez účtu neobejdete a například banky zpravidla nechtějí vyplácet peníze na jiný účet než na ten vedený u nich.

Typy hotovostních úvěrů

Účelový nebo neúčelový úvěr

hotovostní úvěrHotovostní úvěry se poskytují v celé škále variací. Nejčastější dělení je na úvěr účelový a neúčelový. V případě účelového úvěru se využití finančních prostředků pojí s konkrétním účelem – například s koupí domu, jeho rekonstrukcí, s vybavením domácnosti nebo nákupem nového či ojetého vozu. Neúčelový úvěr na rozdíl od něj můžete využít na financováních libovolných krátkodobých nebo dlouhodobých výdajů. Většinou nemá tak výhodné podmínky čerpání a pojí se s vyššími poplatky i s vyšším úročením.

Úvěr s doložením i doložení příjmu

Jestliže vaše příjmy nejsou pravidelné či dostatečné, je lepší požádat o úvěr, u jehož žádosti se nemusí dokládat jejich výše. V bance může být problém i to, když máte sjednané zaměstnání pouze na dobu určitou nebo když pracujete ve zkušební době. S úvěrem s doložením příjmu se sice pojí výhodnější podmínky, ne každý na ně ale dosáhne a právě ten by měl hledat vhodnou alternativu.

Poskytovatelé hotovostních úvěrů

Při výběru hotovostního úvěru je důležitá nejen jeho výše, doba splatnosti a poplatky či úroky, které je nutné za úvěr zaplatit. Velkou pozornost věnujte i výběru poskytovatele. Pokud nechcete riskovat a patříte spíše mezi konzervativní klienty, určitě je vhodnou volbou bankovní úvěr.

Určitě máte u některé banky v ČR zřízený běžný účet. Právě zde byste měli se svou žádostí začít, protože na něm můžete mít předschválený limit a ten pak bez problémů využít. Zeptat se ale můžete také v dalších bankách. Alternativou jsou pak nebankovní půjčky a úvěry, ve kterých ale radíme obezřetně vybírat, abyste zbytečně nenaletěli na sliby nějakému podvodníkovi.

Se zástavou nebo bez zástavy

Hotovostní úvěry na menší finanční částky se zpravidla poskytují bez spoludlužníka či ručitele. Velkou roli zde hraje i váš měsíční příjem. Jestliže vyděláváte dost peněz, jste pro banku bonitní.

Hotovostní úvěr například na 600 000 nebo 800 000 Kč už ale bez ručitele získáte už hůře. Hotovostní úvěry mají pravidelné splácení a peníze se odvádějí v měsíčních splátkách. Úroková sazba se často fixuje na celé období splatnosti, což je výhodné proto, že jsou vaše splátky neměnné a bez obav si tak na svém účtu můžete nastavit trvalý příkaz k úhradě.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>