Jedinou efektivní cestu, jak se zbavit svých dluhů, představuje jejich úhrada. Jestliže úhradu svých závazků provedete včas, nevzniknou pro vás žádné nepříjemné komplikace. Pokud ale své dluhy splatíte až po jejich splatnosti, můžete se dostat do registrů dlužníků a mít pak problém se získáním dalšího úvěru.

Také zaplatíte více peněz, protože vám navíc budou účtovány sankce. Jestliže se tedy rozhodnete své dluhy ignorovat a budete čekat na jejich promlčení, pravděpodobně se ani nedočkáte, jelikož věřitel v možném termínu podnikne nezbytné kroky proti vaší osobě a splácení vám zkomplikuje.

Nepůjčujte si zbytečně

jak se zbavit dluhůPeníze byste si měli půjčit pouze tehdy, když je nezbytně nutně potřebujete. Půjčky se doporučují pouze na věci s delší užitnou hodnotou. Použití úvěru je tedy vhodné například na financování koupě či výstavby nemovitosti, na koupi vozu nebo na spotřebiče do domácnosti.

Nedoporučujeme půjčovat si na dovolenou nebo na vánoční dárky. Takové peníze snadno a rychle utratíte, nic velkého za ně nezískáte a zaděláte si na možné finanční problémy.

Pozor na výhodné nabídky

Mnoho lidí se nechá chytnout na výhodnou nabídku od své banky. Ty často volají, aby klientům nabídli výhodný úvěr za perspektivních podmínek. Majitelé účtů na úvěr pak často přistoupí, i když pro něj nemají vhodné využití.

Záludný je též kontokorent nebo kreditní karta. Tyto produkty sice umožňují opakované krátkodobé využití za zajímavých podmínek. Pokud ale svůj dluh přestanete splácet, mohou z něj plynout velké problémy.

Obraťte se na banku i na specialisty

Jestliže si nevíte rady se svými dluhy, tak v první řadě kontaktujte banku, která by na vaši žádost měla sestavit individuální splátkový kalendář a výši splátek vám tak přizpůsobit. Postupně se tedy budete moci zbavit svých dluhů v takové frekvenci, která vám bude vyhovovat.

Úprava vašich měsíčních splátek

Možná to bude trvat několik měsíců či let, do budoucna to je však efektivní řešení. Pokud si snížíte své splátky, zaplatíte sice více na úrocích, na druhou stranu se ale vyhnete nepříjemným poplatkům, které souvisejí s nesplácením úvěru a případným záznamům v registrech dlužníků, které s nesplácením rovněž mají souvislost.

Zbavit dluhů se můžete i prostřednictvím specialisty – finančního poradce. Zvolte nějakého nezávislého a kontaktujte ho. Ten by mě být schopen navrhnout takové řešení, které vám pomůže zbavit se dluhů a bude pro vás i finančně přijatelné. Určitě by vám neměl nabídnout řešení v podobě další půjčky, které sice vyřeší aktuální dluh, ale do budoucna vás opět může dostat do dalších problémů.

Navýšení měsíčních příjmů

Zbavit dluhů se můžete samozřejmě i tak, že navýšíte své příjmy. Například si seženete další přivýdělek, kterému se budete moci věnovat ve svém volném čase, nebo změníte zaměstnání tak, aby se zvedlo vaše finanční ohodnocení.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>