Splácíte exekuci a dostali jste se do takové situaci, která vám splácení neumožňuje s ohledem na zachování dostačující životní úrovně? Poté můžete podat návrh na odklad exekuce, který ji dočasně na určitou dobu zastaví. V praxi se jedná však spíše o pozastavení exekuce, protože jakmile vaše problémy odezní, musíte ve splácení svých dluhů pokračovat.

Zastavit exekuci můžete tak, že přímo oslovíte věřitele a požádáte ho o odpuštění svých splátek. Tak si můžete exekuci výrazně zkrátit, vyhnout se problémům a co nejdříve vrátit vše do starých kolejí. Čím rychleji se exekuce zbavíte, tím dříve budete mít k dispozici celý svůj příjem. Pokusit se zastavit exekuci můžete také tehdy, když se domníváte, že je na vás uvalena neoprávněně.

Problémem je zvyšující se zadluženost

jak zastavit exekuciVětšina českých domácností žije na dluh. Stále se zvyšující zadluženost tedy představuje velký problém, jehož účinným řešením je z pohledu věřitelů často pouze zmíněná exekuce.

Proto pokud si sjednáváte půjčku, využijte ji pouze tehdy, když víte, že si ji můžete dovolit. Když ji nebudete splácet, dostanete se do velkých finančních problémů, ze kterých často vede pouze jediná cesta ven a tou je právě exekuce.

Uvalení exekuce na majetek i plat dlužníka

Exekutor se pak bude snažit vymoci veškeré dlužné prostředky a to tak, že uvalí exekuci na váš plat a že zpeněží váš hmotný i nehmotný majetek. Jestliže pochybíte a sjednáte si úvěr, který nebudete schopni splácet, můžete se exekutorovi jen těžko bránit.

Efektivní obrana je možná pouze tehdy, pokud je jeho exekuce neoprávněná. I exekutor totiž může pochyb a dluh vymáhat tehdy, když už je uhrazený. Také jsou věci, které vám exekutor zabavit nemůže.

Vše řešte při soudním řízení

Během exekuce toho již příliš nezmůžete – například nejste schopni prokázat, zda pohledávka opravdu vznikla či nikoliv. To je záležitostí soudu, který probíhá před uvalením exekuce. Zde můžete veškeré skutečnost potvrdit a prokázat.

Následně je vydáno rozhodnutí a po nabytí právní moci, není již možné se odvolat. Pokud cítíte, že jste v právu a toto právo vám bylo odepřeno, rozhodně se braňte. Pokud situaci necháte být, zaklepe vám co nevidět na dveře právě soudní exekutor a pak již budou vaše ruce svázané.

Jak se bránit proti exekuci

Je několik způsobů, kterými můžete zastavit exekuci na svém majetku. Exekutoři nemají neomezenou moc a dluhy mohou vymáhat pouze tak, jak jim to dovoluje zákon a zároveň musí dodržovat etický kodex, tedy chovat se k vám slušně.

Jestliže se vám jejich jednání nebude líbit, můžete to oznámit Exekutorské komoře ČR nebo Ministerstvu spravedlnosti ČR. Další možností je podání žaloby na náhradu škody, kterou exekutor způsobil svým jednáním. Trestní oznámení na exekutora je možné podat, pokud zneužije pravomoci úřední pravomoci.

Podat můžete také návrh na zrušení exekučního příkazu, který může zastavit již probíhají exekuci. Lze tak zastavit neoprávněné vymáhání dluhů.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>