Čerpáte více úvěrů najednou, nebo jste využili několika půjček? Máte některé faktury po splatnosti a nejste si jisti, zda jste v termínu odvedli veškeré potřebné zálohy? Pak se vám v hlavě určitě honí otázka „Jak zjistím své dluhy“?

Pokud vaše závazky dosud nejsou po splatnosti, tak je ideální kontaktovat přímo poskytovatele, u něhož máte na dluh podezření. Jestliže dluhy po splatnosti jsou a třeba už jste registrovali nějakou upomínku k úhradě dluhu, tak můžete zkusit kontaktovat úvěrové registry, které zpravidla evidují závazky po splatnosti a vám tak mohou pomoci s jejich úhradou.

Kontaktování banky nebo jiné finanční organizace

jak zjistím své dluhyAktuální dlužnou částku zjistíte přímo ve své bance nebo u jiné finanční společnosti, u které jste si peníze vypůjčili. Na žádost by vám měla být vyčíslena nesplacená jistina včetně úroků, které je rovněž nezbytné zaplatit.

Pokud vám již banka poslala upomínku a z vaší pravidelné splátky se již stal dluh po splatnosti, budete muset zaplatit také další poplatky. Ty bývají často vysoké.

Obraťte se na své věřitele

I když si nejste jisti svou dlužnou částkou, tak je tento způsob na zjištění dluhů osvědčeným a určitě lepším řešením než nahlížení do registrů dlužníků. Je však efektivní jenom tehdy, když řešíte, zda nemáte dluhy ke konkrétnímu poskytovateli. Pokud můžete mít druhů více, je lepší vyhledat vhodný registr nebo požádat o pomoc právní poradnu.

Informace z registrů dlužníků

V Čechách působí celkem čtyři různé registry dlužníků, které spolu vzájemně sdílí informace. Jedná se o Centrální registr úvěrů vedený Českou národní bankou, dále zájmové sdružení právnických osob Solus, Bankovní a Nebankovní registr klientských informací.

Ještě je zde také Centrální registr dlužníků, ten ale může vydávat bezcenné informace a nemůžete si tedy být jisti svou bezdlužností. Mnohem spolehlivější je oslovit například registr dlužníků Solus, kde můžete získat výpis hned z několika různých registrů. Výpis je samozřejmě zpoplatněn. Zase ale budete mít velkou jistotu, že nikde nic nedlužíte.

Vyčkejte na doručení upomínky

Pokud nějaký dluh zapomenete uhradit, věřte, že se váš věřitel připomene zasláním upomínky. Nemusíte se tedy obávat, že by se dluh promlčel a vy jste ho tak nemuseli zaplatit. Obzvlášť státní orgány jsou na toto velmi opatrné.

Stejně tak banky a soukromé finanční společnosti si hlídají své klienty. Problém může nastat tehdy, když si půjčíte od přátel či od rodiny. Je možné, že vaši blízcí přestanou poskytnutou půjčku sledovat nebo budou mít strach vás upomenout.

Platby provádějte bez zbytečného odkladu

Už jen proto, abyste se nedostali do žádných dluhů, tak je vhodné veškeré platby provádět okamžitě, například si na ně na svém běžném účtu nastavit trvalý příkaz k úhradě nebo inkaso. Pak budete mít téměř 100% jistotu, že peníze odejdou, pokud tedy budete mít na účtu dostatečnou hotovost.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>