Trvalý příkaz k úhradě si můžete nastavit na svém běžném účtu, pokud nějakou platbu provádíte pravidelně a nechcete ji každý měsíc znova zadávat. Trvalý příkaz vám tedy může usnadnit spoustu práce a ušetřit mnoho času.

Díky internetového bankovnictví je jeho zřízení velmi jednoduché, protože si ho sami zvládnete nastavit z domova. Pokud internetové bankovnictví nemáte, stačí, když zajdete na pobočku banky a dodáte ji veškeré potřebné podklady pro zřízení tohoto příkazu. Jak je to ale s jeho zrušením? Je snadné nebo složité? Zvládnete ho opět z pohodlí svého domova?

Co to je trvalý příkaz k úhradě

jak zrušit trvalý příkazTrvalý příkaz k úhradě představuje užitečný nástroj v každém bankovnictvím. Jestliže nějaké platby provádíte opakovaně – například každý měsíc nebo i v jiné periodě, můžete si nastavit, že vám ve zvoleném termínu budou odcházet z účtu.

V praxi se tak trvalý příkaz využívá například k platbám výdajů za telefon (pokud jsou každý měsíc stejné), k úhradě splátek půjčky, pro placení elektrické energie a na další různé výdaje, které posíláte ze svého účtu.

Hromadný trvalý příkaz

V některých bankách lze zadat také hromadný trvalý příkaz, kde si nastavíte jednu šablonu pro více příkazů. Je to opravdu velmi jednoduché. Trvalé příkazy lze standardně provádět na běžných účtech a také na vybraných účtech spořících. Zde už pak záleží na konkrétní bance.

Kdy je potřeba zrušit trvalý příkaz

Jestliže nějakou platbu tímto příkazem hradíte, ale víte, že ji další měsíc už platit nebudete, určitě nezapomeňte svůj příkaz zrušit. Není také vhodný na platby, které z vašeho účtu každý měsíc odcházejí v jiné výši – kde není jisté, kolik přesně budete další měsíc platit. Zde je tedy výhodnější si nastavit inkaso.

Pokud platbu odešlete a pak zjistíte, že odejít neměla, kontaktujte jejího příjemce. O své peníze se ale bát nemusíte, protože on má povinnost vám je do poslední koruny vrátit. Jinak by se dopustil trestného činu.

Postup pro zrušení trvalého příkazu

Jestliže chcete zrušit trvalý příkaz, záleží už na podmínkách konkrétní banky, jak postupovat. Standardně je možné změny a zrušení těchto příkazů provádět v internetovém bankovnictví. Ke zrušení vám většinou přijde SMS kód, kterým operaci potvrdíte.

Vše nastavíte v internetovém bankovnictví nebo osobně v bance

Jestliže internetové bankovnictví nemáte zřízené, budete muset do banky zajít osobně. Běžte tam však raději s předstihem, jelikož zrušení platby nemusí proběhnout okamžitě. Než banka vše provede, můžete to trvat nějaký pracovní den.

V bance se vždy na konkrétní termín zeptejte a nerušte příkaz na poslední chvíli. Většinou již měsíc s předstihem víte, že ho nebudete na další měsíc potřebovat. Proto jeho zrušení vyřiďte pokud možno ihned.

Jak zrušit již zadaný příkaz

Příkaz, který jste ve svém bankovnictví již zadali, zrušíte velmi těžko. Zrušení je možné jenom tehdy, že by platba z vašeho účtu ještě nebyla provedena. To však snadno zjistíte v naplánovaných operacích.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>