Jistina neboli úmor je částka, kterou vám banka půjčí. K ní se však musí připočítat úrok a další poplatky. Nakonec tedy nesplácíte svou půjčkou pouze jistinu, ale i z ní vypočítanou úrokovou sazbu, což u dlouhodobých půjček a úvěrů dělá opravdu nemalou částku.

Pokud neuvažujeme oblast půjček, představuje jistina váš vklad. Jestliže tedy budete chtít zhodnotit peníze na spoření, tak naopak úroky půjdou do vaší kapsy. Stejně tak když se ocitnete v roli věřitele a peníze někomu půjčíte. Pro úroky a další poplatky se využívá souhrnné označení – příslušenství jistiny. Při půjčce se jistina označuje také jako úmor.

Jak vysokou jistinu si půjčit?

jistinaPři sjednání půjčky vždy hovoříte o jistině. To je ta částka, kterou vám banka dá a která se rozloží na vaše měsíční splátky. K této částce si pak musíte připočítat úrok. Celkovou částku, kterou bance odvedete, uvidíte napsanou někde na konci splátkového kalendáře. Doporučujeme vám ji ani příliš nehledat, jelikož byste mohli být překvapeni, kolik na vás banka získá.

To je dáno úrokovou sazbou a především roční procentuální sazbou nákladů (RPSN). Tak snadno zjistíte, jak je váš úvěr ve skutečnosti drahý. Protože když vám v bance řeknou, že budete určitou částku splácet po určitou dobu, nemusí se vám to zdát příliš. U hypotečního úvěru nakonec můžete zjistit, že přeplatíte i stovky tisíc korun.

Jistina se může navyšovat

Některé úvěry mají pevnou jistinu – jsou stanovené na určitou částku a tu získáte jednorázovým nebo průběžným čerpáním. Jiné ale průběžně splácíte a dají se využívat i opakovaně. Pokud časem stoupne vaše bonita, může vám banka navýšit úvěrový limit a tedy i jistinu. V případě potřeby vám tak půjčí více peněz, které budete moci využít na úhradu svých výdajů. Samozřejmě si tyto peníze ale nechá dobře zaplatit.

Jistina podle vaší individuální bonity

Ke každé jistině se pojí ještě úrok a další poplatky. Maximální jistina pak závisí na vaší individuální bonitě. Například u hypotečního úvěru je dána i hodnotou nemovitosti a činí maximálně 100 %. Takovou hypotéku je u mnoha bank už těžké získat a ani se nevyplatí. Ideální je žádat o hypoteční úvěr do 85 % hodnoty zastavené nemovitosti.

Jistina jako součást splátky

Jistina hraje velkou roli při splácení úvěru. Ať už využíváte anuitní, progresivní nebo degresivní model splácení, vždy splátku tvoří jistina a úrok. Především u anuitních splátek je dobře vidět jejich složení a je možné tyto splátky během let porovnávat, jelikož se jejich výše nemění.

Zpočátku splácení odvádíte nejvíce peněz na úrocích a jistina je pouze minimální. Naopak na konci splácení hradíte především jistinu, jelikož úroky jsou již téměř zaplacené. Anuitní splátka se tak dá označit jako splátka dvousložková a poměr těchto dvou složek se během jejího splácení výrazně mění. Když dojde ke změně úrokové sazby, změní se i splátka. Jistina v ní zahrnutá však zůstává stejná dle původního splátkového kalendáře.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>