Kontokorent je služba, kterou si můžete v bance sjednat ke svému běžnému účtu. Pokud hledáte krátkodobý úvěr, co příliš nezatíží váš rodinný rozpočet a co ho nebude těžké získat, tak pro vás může být kontokorent ideálním řešením. V nabídkách bank se s ním můžete setkat pod názvem kontokorentní úvěr nebo povolené přečerpání běžného účtu.

V tomto článku vám odhalíme výhody kontokorentu a přiblížíme i jeho nevýhody, protože s nimi také je nutné při sjednání produktu počítat. Kontokorent mnoho lidí bez problémů využívá po celou dobu, co mají v bance založený účet, a ani si neuvědomují, že přitom čerpají úvěr.

Kontokorent nebo kreditní karta?

kontokorentKontokorent spolu s kreditní kartou jsou nejžádanějšími krátkodobými úvěry, vhodnými pro financování okamžitých potřeb. Oba úvěry se poskytují bez doložení účelu čerpání, což znamená, že peníze můžete využít na cokoliv. Na kontokorentu si necháte schválit úvěrový limit a ten pak využíváte. Můžete ho ale překročit, a pokud tak učiníte, banka vám zato naúčtuje opravdu vysoké úroky, které ale ani jinak nejsou příliš příznivé.

Porovnejte si výhody obou produktů

Sami si vyberte, zda je pro vás vhodnější kontokorent nebo kreditka. U něj těžíte z výhody, že je přímo napojený na váš běžný účet a tyto peníze tedy lze využít nejen k běžným platbám u obchodníků, ale také při zadávání trvalých příkazů nebo na úhradu jiných výdajů hrazených přímo z běžného účtu.

Kreditní karta je zase na pohled podobná kartě platební, lze ji ale od běžného účtu využívat i odděleně. Na rozdíl od ní kontokorent nemá žádné bezúročné období a z vypůjčené částky je vždy nezbytné zaplatit úroky.

Jak si sjednat kontokorent

Žádost o kontokorent podáte ve své bance. Můžete tak učinit ihned při sjednání běžného účtu nebo až v průběhu jeho užívání, což je pravděpodobně lepší, protože banka uvidí, jak vysoké příjmy vám měsíčně chodí na běžný účet a podle toho kontokorent poskytne. Jako nový zájemce byste mohli získat ten opravdu minimální (banky zpravidla poskytují alespoň 5000 Kč kontokorent, vyšší částku budete mít k dispozici až s vyššími měsíčními příjmy).

Podání žádosti o kontokorentní úvěr

V bance vyplníte žádost, která bude obratem schválena a vy tak můžete téměř okamžitě začít čerpat svůj úvěr. Jeho čerpání probíhá neúčelově a vy tak můžete tyto peníze využít na úhradu svých libovolných výdajů.

Úroky jsou velmi variabilní, záleží už na konkrétní bance, zpravidla se ale pohybují kolem 15 %. Navíc se s kontokorentem dále pojí i pravidelné měsíční platby. Takže to chce opravdu dobře promyslet, zda ho budete využívat. Jestliže si ho zařídíte a pak ho nevyužijete, příliš se vám jeho sjednání nevyplatí, protože vás ročně může přijít třeba i na 1 000 Kč.

Kontokorenty jsou velmi flexibilní a banky je tak poskytují nejen pracujícím lidem, ale představují zajímavou možnost třeba i pro studenty, kteří chtějí navýšit své měsíční příjmy a nedosáhnou na jiný úvěr při studiu.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>