Kontokorentní úvěr je krátkodobý úvěr, který představuje zajímavou alternativu ke kreditní kartě. Můžete si ho sjednat přímo ke svému běžnému účtu. Často se o něm hovoří jako o povoleném přečerpání a slouží jako doplněk k běžnému účtu.

Jeho hlavní výhoda spočívá v tom, že ho lze využívat opakovaně, aniž byste museli vždy znovu podepisovat smlouvu. Tu podepíšete při založení účtu, když si necháte schválit úvěrový limit. Kontokorentní úvěr je tak ideální způsob na financování krátkodobých výdajů, ke kterým nechcete dokládat jejich účel. Ačkoliv má mnoho zajímavých výhod, pojí se s ním také nějaké nevýhody.

Jak si sjednat kontokorentní úvěr

kontokorentní úvěrSjednání kontokorentního úvěru je velmi jednoduché. Stačí o tento produkt projevit zájem při založení běžného účtu. Každá banka má trochu jiný limit na finanční prostředky, které je ochotná poskytnout. Můžete si zde sjednat zajištěný debet, kdy za vypůjčenou částku ručíte termínovaným vkladem, nebo nezajištěný debet – ten však některé banky vůbec nenabízejí.

Úvěrový rámec kontokorentu

Na běžném účtu vám bude stanoven úvěrový rámec. Jeho výše je většinou stanovena individuálně dle vaší bonity, na níž mají významný podíl vaše příjmy. Banka vám většinou poskytne kontokorent ve výši alespoň 5 000 Kč.

Maximum bývá obecně stanovena na dvojnásobku čistého měsíčního příjmu. Tato hranice je však velmi individuální a závisí i na tom, zda jste zaměstnaní na stálý pracovní poměr nebo jestli podnikáte. Podnikatelé na jakýkoliv úvěr obecně dosahují hůře.

Splácení kontokorentu

Pokud si půjčíte peníze přes kontokorentní úvěr, předpokládá se, že je v průběhu roku splatíte. I když tedy úvěr můžete využívat neustále, měli byste alespoň jednou za rok dosáhnout kladného zůstatku na svém účtu.

Nejen z toho důvodu, že pokud jste stále v mínusu, vypůjčená částka se vám úročí a vy tak odvádíte poplatky bance. Ke kontokorentu byste tak měli přistupovat jako ke kterémukoliv jinému úvěru a snažit se ho co nejdříve doplatit.

Úroková sazba kontokorentního úvěru

Ačkoliv se kontokorentní úvěry mohou zdát poměrně výhodné, pojí se s vysokou úrokovou sazbou. Ta se aktuálně pohybuje od 10 až do 22 % p.a. Úrok je zde srovnatelný s úročením kreditní karty. Akorát zde není žádné bezúročné období. Jakmile jste na svém běžném účtu v mínusu, tak úroky platíte. Dejte si velký pozor, abyste nepřekročili limit svého kontokorentu. Banka vás totiž může pustit, vypůjčenou částku vám ale zúročí až 25% roční úrokovou sazbou.

Vyplatí se?

Kontokorentní úvěr je jistě zajímavým finančním produktem, který se však musí umět využít. Určitě ho nepoužívejte na financování svých dlouhodobých výdajů. Je vhodný pouze jako krátkodobá finanční rezerva. Ještě než ho začnete využívat, podívejte se do obchodních podmínek své banky a do sazebníku, abyste nebyli nepříjemně překvapeni vysokými poplatky.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>