Manželství sebou nese nemalé výdaje nejen na svatební cestu, ale třeba také na vybavení domácnosti nebo na koupi nového vozu. Ačkoliv jsou novomanželské půjčky doménou dřívějších let, za výhodných a zajímavých podmínek si takový produkt můžete sjednat i dnes.

Nabízí ho nejen banky a soukromé finanční společnosti, ale půjčku lze čerpat i ze státního rozpočtu. Státní rozpočet je ale vždy omezený pro daný rok, proto se o půjčku vyplatí požádat dříve, aby na vás ještě zbyly finanční prostředky. Především státní půjčka má výhodné úročení a minimální poplatky. Podívejte se, jaké podmínky musíte splnit, abyste ji získali.

Novomanželská půjčka ze státního rozpočtu

novomanželská půjčkaNovomanželská či manželská půjčka ze státního rozpočtu představuje levný úvěr, který navazuje na programy podpory pro páry a rodiny. Jedná se konkrétně o program Úvěr 150, v rámci kterého si žadatelé ve věku do 36 let mohou vypůjčit až 150 000 Kč.

Účelová půjčka pro manžele

Tato půjčka je primárně určena na investice do bydlení. Finanční prostředky pocházejí ze Státního fondu rozvoje bydlení. S půjčkou se pojí až desetiletá splatnost a úrok s fixací 2 % (tyto podmínky se samozřejmě stále mění, takže doporučujeme hledat na internetu aktuální informace).

Například pro rok 2015 byl rozpočet na tyto půjčky celkem 100 000 000 Kč a již na jaře v květnu bylo evidováno celkem 58 úvěrových smluv, což dokládá, že o manželskou půjčku je mezi partnery velký zájem.

Jak se žádá o úvěr

O novomanželskou půjčku požádejte jako manželé. Musíte být mladší 36 let a mít v péči nezletilé dítě. Jestliže žádné děti nemáte, tak půjčku ze státního rozpočtu nezískáte. Vaše příjmy mohou plynout ze stálého zaměstnání nebo můžete pracovat i jako OSVČ.

Příjem se samozřejmě dokládá a žádost se podává poštou či osobně na pobočce v Praze nebo v Olomouci. Čerpání úvěru vám bude umožněno jednorázově v průběhu 1 roku od podpisu smlouvy. Dá se čerpat na jakékoliv činnosti související s vaším bydlením, a pokud ho nebudete schopni splácet, můžete splátky až na 2 roky přerušit.

Extrémně výhodné úročení

Tak nízké úročení, jaké vám přináší právě novomanželská půjčka ze státního rozpočtu, nikde jinde snadno nezískáte. Úroky kolem 2 % ročně se aktuálně pojí pouze s hypotečními úvěry. I ty můžete jako manželé čerpat. V očích mnoha bank pak budete bonitnější, než když o půjčku na bydlení požádáte jako jednotlivec.

Půjčka od banky nebo od soukromé finanční společnosti

Atraktivní, leč ne tak výhodné, úvěry pro manžele přinášejí i banky nebo soukromé finanční společnosti. Zde si můžete sjednat účelovou nebo neúčelovou půjčku, kdy váš partner může být v roli spoludlužníka.

To znamená, že o půjčku žádáte společně (věřitel její splacení může požadovat po obou z vás) a dosáhnete tak na větší částku. Výhodou neúčelové půjčky je možnost jejího čerpání třeba právě na svatební cestu. Tu vám půjčka získaná ze státního rozpočtu totiž nepokryje.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>