Jestliže dlužíte peníze a byla na vás uvalena exekuce, můžete požádat o její odklad. Pak už je pouze na rozhodnutí soudu, zda vaší žádosti vyhoví či nikoliv. V aktuálním článku se dozvíte, jakým způsobem se o odklad žádá nebo kdy má tento odklad význam – soud vám ho samozřejmě neschválí ve všech případech.

O odklad můžete požádat hned na samém začátku, kdy na vás bude exekuce uvalena, i v průběhu splácení, když si uvědomíte, že nezabavitelné minimum je částka, s níž není schopna vaše rodina vyžít.

Jak se podává návrh na odklad exekuce

odklad exekuceNávrh na odklad exekuce můžete podat přímo u svého exekutora. Exekutor váš návrh může odmítnout, pokud o něm nelze rozhodnout pro jeho neúplnost, nesrozumitelnost nebo neurčitost. Když ho přijme, tak do doby, než bude stanoveno nějaké rozhodnutí, nevykonává exekutor žádné úkony.

Záleží na rozhodnutí soudního exekutora

Soudní exekutor může přihlédnout ke složité životní situaci a ve výjimečných případech srážky ze mzdy snížit nebo přerušit. Nespoléhejte však na to a mějte v záloze ještě další řešení vaší situace. Ta by pro schválení návrhu měla být pouze přechodná a nezpůsobená vlastní vinou. Zároveň byste měli být schopni doložit, jaké na vás bude mít pokračování exekuce následky.

Když jde odklad exekuce k soudu

Pokud se rozhodnete podat návrh na odklad exekuce, můžete tak učinit u exekutora, kterého soud pověřil vaším případem. Do návrhu uveďte pouze relevantní důvody pro odklad exekuce a nezapomeňte také na dobu, po níž o tento odklad žádáte. Exekutor by o vašem návrhu měl rozhodnout do 7 dnů. Jestliže se tak během této doby nestane, bude o návrhu rozhodovat soud, který musí závěr učinit do 15 dnů.

Jak ošetřit správnost

O návrhu na odklad se poraďte se svým právníkem. Měl by totiž obsahovat všechny zákonem stanovené náležitosti, jinak ho musí soud dle zákona odmítnout. Také k němu musíte přiložit veškeré potřebné dokumenty. Dbá se o to, aby odklady exekuce nebyly klienty příliš zneužívány, proto se každý takto podrobně prověřuje.

Kromě vlastního právníka můžete využít také služeb bezplatné právní poradny. Rovněž můžete navázat komunikaci s věřitelem a přímo jeho požádat o odpuštění některých svých záloh. Navíc věřitel může požádat sám o odklad a u něj je už jisté, že bude bez problémů proveden.

Odklad exekuce je vždy dočasný

Mějte na paměti, že odklad exekuce má pouze dočasný charakter a časem se se svými závazky budete muset vypořádat. Exekuce by však měla být pro dlužníka přijatelná a umožnit mu, aby po uhrazení veškerých svých dluhů začal od začátku a s mnohem větší opatrností.

Jelikož exekuce může trvat i několik let, během kterých se vaše životní situace může výrazně změnit, je její odklad určitě užitečným nástrojem. Neměly byste ho tedy využívat zbytečně. Čím rychleji svůj dluh splatíte, tím dříve budete mít k dispozici veškeré peníze, které si vyděláte.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>