P2P půjčky představují efektivní řešení pro každého, kdo z nějakého důvodu nemůže nebo si nechce sjednat bankovní půjčku. Jedná se o tzv. peer to peer půjčky, což ve volném překladu znamená půjčky mezi uživateli. Na jedné straně tedy stojí žadatelé o půjčku a na druhé investoři, kteří jsou ochotní půjčit peníze.

Tyto půjčky probíhají přes zprostředkovatele, který vše za provizi zajistí. Představují inovativní způsob půjčování peněz, kdy jedna půjčka může být rozdělena i mezi více investorů. Tyto půjčky fungují také v Čechách. Můžete o ně tak bez problémů požádat nebo se nabídnout jako investor, pokud máte k dispozici potřebné finanční prostředky.

Výhody P2P půjček

p2p půjčkyP2P půjčky jsou ve své podstatě opravdu unikátní. Jejich prostřednictvím se nemusíte zadlužovat bance, ale půjčku si můžete sjednat s další fyzickou osobou. Jelikož mnoho žadatelů má problém v bance vůbec půjčku získat – například kvůli negativním záznamům v registrech dlužníků, nízkým měsíčním příjmů nebo pro další důvody, které výrazně snižují bonitu, jsou P2P půjčky vítaným a v dnešní době velmi populárním řešením.

Půjčka přes zprostředkovatele

Nejsou to však klasické půjčky, když se domluvíte s někým dalším, že vám půjčí. Vždy zde vystupuje zprostředkovatel, který chrání zájmy investora a zároveň se snaží sjednat výhodné podmínky pro dlužníka. On má z celého obchodu pěknou provizi, a pokud dlužník náhodou přestane splácet, tak je i dostatečně chráněn.

Zajímavé zhodnocení pro investora

P2P půjčky se těší velké oblibě po celém světě. Jsou totiž výhodné nejen pro dlužníky, ale také pro investory, kteří hledají zajímavý způsob, jak zúročit své peníze. Díky půjčce získají vyšší úrok než na spořícím účtu a riziko, které podstupují není až tak velké, pokud veškeré své prostředky neinvestují do jednoho klienta, ale rozdělí je na více investic.

V takovém případě se dočkají pěkného zhodnocení. Pokud však chcete P2P půjčky vnímat jako nástroj zhodnocování finančních prostředků, je nutné s ním počítat dlouhodobě, protože většina půjček se zde poskytuje na několik měsíců či let, takže zhodnocení opravdu neproběhne ihned.

P2P půjčky v Čechách i ve světě

Jestliže chcete využít P2P půjčky v Čechách, je ideálním nástrojem zonky.cz, kde se můžete zaregistrovat jako dlužník i investor. Oblíbené jsou tyto půjčky také na britském nebo třeba na americkém trhu.

V roce 2013 objem nových P2P půjček v USA činil 48,9 miliardy korun. Jelikož si lidé stále a více chtějí půjčovat, jsou P2P opravdu výhodným byznysem. Rostoucí trend pokračoval i v letech 2014 a 2015.

Jak fungují P2P půjčky

P2P půjčky fungují na principu tržiště, kde se setkává nabídka s poptávkou. Žadatel o půjčku je zhodnocen a je mu nabídnuta půjčka s určitým procentem. Investoři mohou klást dotazy a tak si udělat představu, zda chtějí do dané půjčky vložit své prostředky.

Zajímavé může být také zobrazení rizikovosti klienta, které opět napoví, zda se jedná o vhodnou investici. Roční úroková sazba se zde v průměru pohybuje kolem 15 %. Může být však i výrazně nižší, pokud má dlužník lepší bonitu.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>