Jestliže nemáte na splátky svého úvěru nebo půjčky, vyplatí se včas začít hledat pomoc s řešením svých dluhů. Nabízí se několik více či méně rizikových způsobů, jak své dluhy můžete řešit. Rozhodně s tímto řešením však neotálejte, pokud celou situaci začnete řešit příliš pozdě, je možné, že se ze svých dluhů dostanete už jen s pomocí exekutora.

V aktuálním článku vás seznámíme s možnostmi, kterých můžete jako dlužník využít. Jedná se například o odklad dluhu, pomoc občanské poradny nebo lze využít i služeb specializovaného finančního poradce, který vám na míru sestaví váš finanční plán a navrhne možné východisko z celé situace.

Získejte pomoc u své banky

pomoc s dluhyJestliže máte problém, že nezvládáte splácet dluh vůči své bance nebo jiné finanční společnosti, u které jste si peníze vypůjčili, ale žádné jiné dluhy vás netrápí, je ideálním řešením, obrátit se přímo na poskytovatele.

Úprava splátek u sjednaného úvěru

Zde můžete požádat například o odklad splátky. Nečekejte však na chvíli, kdy se dostanete se splátkou do prodlení a banka vám pošle upomínku k její úhradě. V takové situaci může být na úspěšné řešení už pozdě.

Banky jsou jinak vůči svým klientům celkem vstřícné, takže je možné, že s žádostí o odložení splátky nebo i o jejich snížení bez problémů uspějete. Odklad splátek může být ale zpoplatněn. Každý úvěr je zapotřebí řešit individuálně a nemůžeme tak říci, zda právě vaše situace je takto řešitelná či nikoliv.

Oslovte specialistu

Oddlužením se zabývá celá řada firem. Některé působí pouze jako občanská sdružení, jiné to dělají s vidinou snadného výdělku. Jestliže už nevidíte jiné východisko než exekuci svého majetku, oslovte některou ze specializovaných firem a pokuste se s ní domluvit na možném řešením tak, abyste nepřišli o svůj majetek a zároveň uhradili půjčku.

Může chvíli trvat, než k výsledku dospějete. Poradce s vámi musí pečlivě rozebrat celou vaši situaci a určit priority vašim výdajům. U některých z nich je možné požádat o prominutí.

Pak záleží, jaké oblasti se vaše dluhy týkají – jestli se jedná o dluhy z půjček či úvěrů nebo třeba o dlužné zálohy na sociální, případně zdravotní, pojištění. Zde je totiž možné požádat o prominutí penále. Následně byste měli obdržet splátkový kalendář, kterým když se budete řídit, tak dojde ke zdárnému vyřešení vaší finanční situace.

Nepůjčujte si na úhradu svého úvěru

Nejhorší, co můžete udělat v případě dlužného úvěru, je sjednat si další úvěr nebo půjčku a počítat, že svůj první dluh umoříte. Dostanete se tak do opravdu těžko řešitelné situace.

Jestliže budete dluh splácet dluhem, každá další půjčka sebou ponese vyšší úroky a vy se nakonec z důvodu nesplácení dostanete do začarovaného kruhu, z něhož bude velmi těžké se dostat ven. Mnoha klientům pak nezbývá nic jiného než osobní bankrot nebo exekuce majetku.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>