Pohledávky vymáhané při exekuci se dělí na přednostní a nepřednostní. Ty první se logicky vymáhají dříve a jejich úhrady probíhají rychleji. Pokud je uvalena exekuce na plat dlužníka, tak je odděleno nezabavitelné minimum, které by mu mělo pokrýt jeho životní náklady a ze zbývající částky jsou nejprve hrazeny přednostní pohledávky a pak až ty nepřednostní (jestliže žádné nepřednostní neexistují, tak tuto částku získá dlužník).

Pohledávky věřitelů tedy nejsou vždy vymáhány pouze podle data jejich doručení, ale také podle priority. Sám věřitel příliš neovlivní, jak se bude pohlížet na jeho pohledávku. Přednostní pohledávky jsou totiž stanovené zákonem.

Jaké jsou přednostní pohledávky

přednostní exekuceCo vše tedy patří mezi přednostní pohledávky? Dle zákona se jedná o výživné, náhradu škody způsobenou ublížením na zdraví, náhradu škody způsobenou úmyslnými trestnými činy, daně a poplatky, náhrady přeplatků na nemocenském nebo důchodovém pojištění, sociální pojištění, veřejné zdravotní pojištění, náhrady za příspěvek na výživu dítěte, náhrady přeplatků na podporu v nezaměstnanosti a na rekvalifikaci, náhrady přeplatků na dávkách sociální podpory a také o náhradu mzdy. Pohledávky, které v zákoně nejsou zapsány jako přednostní, se vždy řeší nepřednostně.

Jak probíhá přednostní exekuce

Na přednostní exekuci se pohlíží velmi přísně a provádí se z platu jako první. Obzvlášť závažně se hodnotí pohledávky na výživném, které se pak z platu zaměstnance zaměstnavatelem odvádí přímo na účet matky.

Více věřitelů u jednoho dlužníka

Není výjimkou, když dlužník má více věřitelů, kteří od něj vymáhají peníze. Pokud má dostatečné příjmy, tak si věřitelé na své peníze sice počkají, ale vymůžou je zpět. Dlužníkovi jsou pak běžně dány k úhradě také náklady související se soudním řízením a tak i poměrně malý dluh se může vyšplhat na velkou částku.

Přednostní a nepřednostní exekuce

Zároveň probíhá přednostní i nepřednostní exekuce a jestliže žádná nepřednostní exekuce není, tak tuto část peněz získá dlužník zpět. Pohledávky mají přednost v té části mzdy, která je na ně určena. Takže nehrozí, že by se při vymáhání zařadily na konec a byly uspokojeny jako jedny z posledních.

O pořadí jednotlivých pohledávek rozhoduje celá řada faktorů. Může to být zákon, soud i datum jejich doručení dlužníkovi. Postupně by však měly být uspokojeny všechny pohledávky. Jestliže má ale dlužník hodně dluhů a malý měsíční příjem, může to trvat i několik let.

Jejich včasné uspokojení by mělo být ale prioritou u věřitele i dlužníka, který by se měl co nejrychleji chtít zbavit všechny svých dluhů, které zatěžují jeho rodinný rozpočet.

Obraťte se na právní poradnu

Problematika přednostní exekuce se stále mění a je tedy možné, že nás do budoucna v této oblasti čekají nějaké novinky. Proto i když máte za dlužníkem přednostní nebo nepřednostní pohledávku, vždy se informujte o soudu nebo u specialisty o jejím vyřízením.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>