Stavební spoření je státem podporovaný produkt, v rámci kterého získáte úvěr na bydlení. Jestliže o něj však nepožádáte, lze naspořené peníze spolu se státním příspěvkem čerpat na cokoliv. Pokud ale máte opačný problém a úvěr potřebujete co nejdříve, lze celou situaci řešit tzv. překlenovacím úvěrem ze stavebního spoření.

Ten snadno získáte i tehdy, když ještě nesplníte podmínky pro poskytnutí řádného úvěru ze stavebního spoření. Financovat své bydlení tedy můžete z různých zdrojů a tyto překlenovací úvěry jsou zajímavou alternativou k hypotečním úvěrům, obzvlášť když už stavební spoření využíváte, může pro vás být tato možnost velmi výhodná.

Podmínky pro poskytnutí překlenovacího úvěru

překlenovací úvěr ze stavebního spořeníAby vám mohl být překlenovací úvěr poskytnut, musíte platit stavební spoření. Pro získání řádného úvěru je nezbytné spořit alespoň 2 roky a zároveň vložit na svůj účet částku s dostatečným procentním podílem cílové částky. Nezbytné je také dosáhnout dobrého hodnotícího čísla. I překlenovací úvěr však vyžaduje spořitelnou předepsané prostředky. Rozhodně ho tedy nezískáte automaticky ihned po zřízení produktu.

Kromě naspořených prostředků musíte běžně také prokázat svůj pravidelný příjem a mít zajištěné ručení úvěru. Spořitelna dle těchto aspektů své klienty rozděluje do několika rizikových skupin. Od vaší rizikové skupiny se bude odvíjet úroková sazba, za níž překlenovací úvěr získáte.

K čemu slouží překlenovací úvěr

Účel překlenovacího úvěru je zřejmý, jedná se o financování bydlení. Tento úvěr se přiděluje na dobu mezi žádostí o úvěr a nárokem na získání řádného úvěru ze stavebního spoření. I když je poskytován v mnohem menší výši, často je do začátku dostačující investicí. V současnosti ho žadatelé často využívají i jako alternativu k úvěru hypotečnímu, navzdory stagnujícím nízkým úrokovým sazbám.

Nárok nevzniká automaticky

Na překlenovací úvěr vám nevznikne se stavebním spořením žádný právní nárok a záleží pouze na spořitelně, zda vám tento úvěr poskytne. Proto než se rozhodnete investovat své peníze do stavebního spoření, dobře si vyberte pojišťovnu, které své prostředky svěříte, aby se nakonec nestalo, že žádný úvěr nezískáte. I když čerpáte překlenovací úvěr, je nezbytné dále spořit a získat tak nárok na řádný úvěr. Pak se samozřejmě předpokládá, že vám žádné prostředky nebudou vyplaceny, jelikož celkovou částku získáte právě v rámci svého řádného úvěru.

Problémy spojené s překlenovacím úvěrem

Překlenovací úvěr se pojí se stále většími úroky, jelikož během něj nesplácíte jistinu. Hradíte pouze úroky, které se v čase nezmenšují a neklesá ani vaše dlužná částka. Úvěr následně uhradíte řádným úvěrem ze stavebního spoření. Jakmile se tak stane, začínáte splácet jistinu.

U překlenovacího úvěru se uvažuje několik typů čerpání – zálohové, jednorázové nebo průběžné. Volba závisí pouze na vás a na vašich individuálních potřebách.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>