Přeúvěrování neboli také refinancování hypotéky je u mnoha klientů častým krokem. Jen málokdo je totiž schopen mít svůj úvěr stále u jedné hypoteční banky. Je potřeba si uvědomit, že se jedná o dlouhodobý typ úvěru a že by tedy závazek vůči jednomu poskytovateli přetrval například 20, 30 nebo 40 let. To je opravdu dlouhá doba.

Podmínky na trhu se mezitím mohou změnit a vy dostanete zajímavější nabídku od konkurence. Proto odchod od hypoteční banky nikdy nezatracujte. Naopak mějte oči otevřené a vždy s obdobím končící fixace úrokové sazby se zajímejte o to, jaké jiné nabídky jsou aktuálně ve hře, abyste zbytečně nepřeplatili několik tisíc korun.

Jaká je podstata přeúvěrování hypotéky?

přeúvěrování hypotékyPokud mluvíme o přeúvěrování neboli refinancování hypotéky máme na mysli nahrazení stávajícího úvěru úvěrem novým. V současnosti se jedná o často skloňovaný pojem. Čím dál více jsou totiž v oblibě krátkodobé fixace hypotečních úvěrů, kdy se úroková sazba fixuje pouze na 3 roky nebo na 5 let. K refinancování je tak možné přistupovat poměrně snadno a několikrát za život můžete změnit poskytovatele svého hypotečního úvěru, pokud vám přestane vyhovovat.

Nabídky od konkurence s předstihem

Ještě před skončením fixace si nechte udělat nabídky od konkurenčních hypotečních bank. Pro tuto činnost je ideální oslovit nezávislého hypotečního poradce, který blíže prozkoumá vaše možnosti. Vaše hypoteční banka vám totiž pošle nabídku nové úrokové sazby těsně před koncem fixace – v době, kdy již nezvládnete mnoho změnit.

Refinancovat svůj úvěr nemusíte vždy u jiné banky. Pokud už máte jednu hypotéku a chcete další, můžete tu první refinancovat druhým novým úvěrem. Nebudete tak mít u jedné banky dva úvěry, což je poměrně nevýhodné, pokud byste od ní chtěli odejít za lepšími podmínkami.

Co lze získat přeúvěrováním hypotéky

Přeúvěrování může být pro klienta velmi výhodné. Lze s ním získat výhodnější úrokovou sazbu a zbavit se nepříjemných poplatků, které si za své služby současná banka účtovala.

Také můžete změnit datum úhrady měsíční splátky nebo další podmínky úvěru, například co se týká vaší zástavy. Ideální je, když už máte větší část hypotéky splacenou, pak na vás v konkurenčních bankách pohlíží jako na mnohem bonitnější žadatele. Když vidí, že řádně splácíte, snadno vám vyjdou vstříc.

Pozor na další poplatky

Refinacování hypotéky se ale pojí i s poplatky, které nelze opomenout. První z nich představuje cena za odhad nemovitosti, který vám neudělá každá banka zdarma.

Dále musíte podat návrh na výmaz zástavního práva původní banky a vložit zástavní právo banky druhé, což vás celkem vyjde na 2 000 Kč. Nemluvě ani o času, který tímto procesem strávíte.

Přeúvěrování stávající hypotéky tedy nemusí být vždy tak výhodné, jak se na první zdá. Může vám však ušetřit i tisíce korun, pokud naleznete atraktivní nabídku.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>