I jako OSVČ si můžete zajistit výhodnou a zajímavou půjčku. Ačkoliv skutečnost, že vaše hlavní příjmy pocházejí ze samostatné výdělečné činnosti, sjednání úvěru v bance může zkomplikovat a obecně člověk, který je zaměstnaný na hlavní pracovní poměr, může dosáhnout mnohem lepší bonity než vy.

Půjčky pro OSVČ nabízejí snad všechny banky v Čechách. Při sjednání je důležité zvolit vhodně účel čerpání finančních prostředků – zda je využijete pro svou vlastní potřeby nebo na financování podnikatelských aktivit. Některé banky doložení účelu čerpání finančních prostředků nepožadují. V takovém případě je můžete využít tak, jak zrovna potřebujete.

Co se podílí na vaší bonitě

půjčky pro osvčProtože podnikatelé mají nejisté příjmy, jsou pro banky i soukromé poskytovatele půjček mnohem méně bonitní než zaměstnanci. Většina podnikatelů navíc své výdaje optimalizuje a banky pro poskytnutí půjčky berou v potaz váš čistý příjem.

Jestliže tedy například uplatňujete výdaje stanovené paušálem – procentem z vašich příjmů, mohou být vyšší než vaše skutečné výdaje. Banka pak může vyhodnotit, že váš čistý příjem je mnohem nižší než příjem, který ve skutečnosti pobíráte.

V takovém případě je ideální v dalším daňovém přiznání neuvádět tak vysoké výdaje. Sice získáte snadněji úvěr, ale bohužel zaplatíte také více peněz na daních a na povinných odvodech.

Jakou půjčku si vybrat?

Při výběru půjčky udělají podnikatelé nejlépe, pokud zohlední svá individuální přání a požadavky. Jestliže chcete půjčku využít na každodenní výdaje nebo na různé nákupy, pak je lepší požádat o půjčku bez doložení účelu čerpání, která má sice vyšší úročení, obejde se však bez zbytečného papírování.

Široká nabídka úvěrů

Dále je potřeba zvážit, zda je lepší půjčky s doložením nebo bez doložení příjmů. Jestliže vám banka půjčí s doložením, určitě dosáhnete na výhodnější podmínky. Bez doložení příjmů si půjčujte pouze tehdy, když jsou vaše příjmy v přiznání opravdu minimální, ale vy víte, že pobíráte více a že si půjčku tedy můžete dovolit uhradit.

Půjčky pro začínající i zkušené podnikatele

Ačkoliv mnoho bank na první pohled nabízejí výhodné půjčky i začínajícím živnostníkům, tak ti často nakonec zjistí, že půjčka není tak výhodná a zajímavá, jak se může na první pohled zdát.

Banky totiž často po podnikatelích požadují alespoň dvě daňová přiznání, která však člověk, co začíná podnikat, jen těžko doloží. Jestliže však máte dostatečný obrat a podnikáte dlouhou dobu, můžete být pro banku zajímavým klientem. Ona si to samozřejmě uvědomuje, a proto vám nabídne výhodné podmínky sjednání, čerpání i splácení úvěru.

Kde požádat o půjčku

O půjčku se nejprve pokuste požádat ve své bance, v níž máte vedený běžný účet. Pro tu budete určitě bonitnější klientem než pro konkurenci. Až když od své banky získáte nabídku, tak se běžte ptát ke konkurenci a vyberte si tak půjčku, která pro vás bude tou nejvýhodnější a splní vaše představy.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>