Především mnoho soukromých finančních společností nabízí půjčky pro seniory, které se mohou na první pohled tvářit velice výhodně, při bližším prozkoumání ale často zjistíte, že až tak zajímavé nejsou. Bohužel právě senioři často představují snadnou klientelu, která se nechá nalákat i na ne tak výhodné podmínky.

Půjčky pro seniory banky příliš často nenabízejí, jelikož zájemci v důchodu nedokáží splnit přísné požadavky. Pouze pokud jste stále před důchodem, můžete v bance o půjčku požádat. Pak možná vyhoví vašim přáním a možnostem. V tomto věku však nečekejte příliš výhodnou úrokovou sazbu.

Do jakého věku si půjčit?

půjčky pro senioryPodmínky, v jakém věku vám ještě půjčí, jsou velmi individuální. Většina bankovních i nebankovních půjček je omezena maximální věkovou hranicí 75 let. Někteří poskytovatele mají tuto hranici ještě dříve – například po dosažení věku 65 nebo 70 let.

Pokud vás tedy trápí v důchodu velké výdaje, pokuste se je minimalizovat. Je to určitě lepší řešení než sjednání nevýhodné půjčky, u které věřitel nemá tak velkou jistotu její uhrazení, než u zájemců v produktivním věku.

Půjčka ke starobnímu důchodu

Pokud pracujete nebo pobíráte dostatečně vysoký starobní důchod, nemusí být sjednání půjčky takový problém. Váš čistý příjem by měl být alespoň ve výši 4 000 Kč měsíčně. S ním bylo mělo být sjednání krátkodobé půjčky možné.

Píšeme krátkodobé, protože na dlouhou dobu vám v tomto věku již nikde nepůjčí. Uvažujte proto splatnost půjček maximálně na dobu jednoho roku nebo dvou let. Ideální je sjednání ještě kratší splatnosti.

Podmínky pro získání seniorské půjčky

Kromě požadovaného věku a příjmu byste také neměli mít žádný záznam v registru dlužníků, který vaši žádost může pouze zkomplikovat. Dalšími podmínkami bývá české státní občanství a trvalé bydliště v České republice. Při sjednání půjčky toho tedy příliš prokazovat nemusíte – donesete si pouze svůj občanský průkaz a potvrzení o příjmu/důchodu.

Jestliže poskytovatel vyhodnotí vaši bonitu jako nedostačující, můžete požádat o pomoc nějakého ručitele či spoludlužníka. S tím bude získání výhodnější půjčky mnohem nadějnější, jelikož v případě nesplácení se poskytovatel bude moci s čistým svědomím obrátit na něj.

Nezapomeňte na pojištění

K půjčce je také vhodné sjednat si pojištění schopnosti splácet, které především seniorům a dalším rizikovým skupinám žadatelům můžeme jenom doporučit. V případě výpadku příjmu nebo i vaší smrti by pojišťovna měla dlužnou částku uhradit. Jelikož ale senioři patří k rizikovějším klientům, tak pojištění může být i velmi drahé.

Využijte pomoci rodiny

Seniorům doporučujeme spíše než sjednání půjčky, aby se obrátili na svou rodinu a požádali ji o pomoc při úhradě svých závazků. Určitě se ve stáří zbytečně nezadlužujte proto, že nemáte třeba na nájem, potraviny, léky a další povinné platby, které musíte v měsíci provést.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>