Úvěrový podvod definuje trestní zákoník jako trestný čin, kterého se dopustí osoba, co v úvěrové smlouvě uvede nepravdivé či hrubě zkreslené údaje nebo jiné podstatné části. Dbejte proto co největší opatrnosti, pokud si sjednává úvěr nebo půjčku.

Zdají se vám vaše příjmy nedostatečné a rádi byste si je navýšili? I když poskytovatel půjčky nevyžaduje potvrzení jejich výše, vždy uvádějte pravdivé informace, jinak se snadno dostanete do velkých problémů. Současná ekonomická krize se výrazně podílí na zvyšování množství úvěrových podvodů. I proto si banky na podvodníky dávají stále větší pozor. Podívejte se, co vám za takový úvěrový podvod hrozí.

Pozor při sjednání úvěrové smlouvy

úvěrový podvodPři sjednání smlouvy si dejte velký pozor na uvádění nepravdivých či zkreslujících údajů a také na jejich zatajování. Ve spojení s čerpáním úvěru byste bance nic, co chce vědět, neměli zatajit, jinak se jedná o poměrně vážný trestný čin.

K naplnění skutkové podstaty trestného činu není nezbytné někomu způsobit škodu, už jen tím, že lžete, trestný čin pácháte. Hovoří se zde proto například o ochraně majetkových zájmů ve společnosti.

Čemu se vyvarovat při účelovém úvěru

Zvláštní opatrnosti dbejte, pokud si vyřizujete účelový úvěr na financování svých konkrétních výdajů. Bez souhlasu věřitele nemůžete využít finanční prostředky k jinému účelu, než který je uvedený ve smlouvě.

Musíte tím však napáchat škodu ve výši alespoň 5 000 Kč. Potom můžete být za tuto skutečnost stíháni. O úvěrových podvodech se hovoří pouze v souvislosti s úvěrovou smlouvou.

Jestliže si tedy sjednáte půjčku dle občanského zákoníku nebo třeba leasingovou smlouvu, pak se o úvěrový podvod nejedná. Samozřejmě ale ani zde byste se neměli dopouštět žádných podvodů, tresty vám totiž reálně hrozí.

Jak vysoký trest hrozí za úvěrový podvod?

To už záleží na konkrétním zavinění. Odnětí svobody může být až na 3 roky, pokud jste za tento čin byli už jednou potrestáni. Jestliže se ho dopustíte poprvé, hrozí vám 2 roky odnětí svobody nebo pouze zákaz činnosti. To už je jen na uvážení soudu, jaký trest pro vás zvolí.

Samozřejmě je něco jiného, pokud jste se úvěrového podvodu dopustili úmyslně nebo nedopatřením. Velmi špatně se to ale rozlišuje. Většinou záleží, v čem konkrétně jste své bance při uzavření úvěrové smlouvy zalhali. Závažný přestupek je například navýšení příjmu nebo podvody s registry dlužníků.

Úprava v trestním zákoníku

Této problematice se věnuje trestní zákoník, konkrétně jeho § 211. Zde naleznete přesnou definici úvěrového podvodu, za co vše vám hrozí a v jaké výši. Dbejte proto na to, abyste peníze podvodem nezískali.

A pokud se vám to už povede, například omylem, tak neváhejte a bance vše na rovinu vysvětlete. Určitě nic netajte, protože by se na to dříve či později mohlo přijít. Nespoléhejte na to, že se úvěrový podvod provalí jenom tehdy, když se úvěr přestane splácet.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>