Úvěrový rámec neboli také maximální úvěrový rámec představuje částku, do níž může klient banky čerpat svůj úvěr. Tento limit je bankou stanoven individuálně. Neznamená to tedy, že když banka daný úvěr poskytuje do výše například až 800 000 Kč, tak vy dosáhnete na celou částku.

V případě potřeby je banka často ochotná úvěr navýšit v průběhu čerpání, pokud se s částkou vejdete právě do svého úvěrového rámce. Jestliže si více půjčit nemůžete, je jedinou schůdnou cestou půjčku doplatit a sjednat si ji znovu nebo zařídit úvěr někde jinde. Pokud si půjdete sjednat do banky úvěr, vždy se o maximální rámec – o možnost navýšení svého úvěru – zajímejte.

Výše úvěrového rámce

úvěrový rámecVýše úvěrového rámce je vždy stanovena individuálně a měla by být zanesena v úvěrové smlouvě, nebo by vám ji banka měla na vaši žádost sdělit. Dohodou může být úvěrový rámec zvýšen nebo snížen – záleží samozřejmě i na aktuální bonitě klienta.

Vy si zvolíte částku v rámci úvěrového rámce a tu budete mít od banky k dispozici. S tímto limitem se setkáte u všech typů krátkodobých, střednědobých i dlouhodobých úvěrů. Pojí se například i s kreditními kartami nebo s kontokorenty.

Úvěrový limit dle podmínek vaší banky

Každá banka má jiný úvěrový rámec. Jeden produkt má sice danou maximální výši možného čerpání. Nikde však není psáno, že vy na ni dosáhnete. Ta se samozřejmě v průběhu může měnit.

Může dojít k růstu vaší bonity a pokud tedy budete chtít úvěr po roce čerpání navýšit, bude to možné, i když původně to nešlo. Stejně tak ale můžete narazit, jestliže se z nějakého důvodu vaše bonita sníží. Proto banky často hovoří o aktuálním úvěrovém rámci.

Vyplatí se čerpat celý úvěrový rámec?

I když máte u svého úvěru nárok na nějakou částku, nemusíte ji vyčerpat celou. Ba naopak, analýzy provedené v registrech dlužníků upozorňují na to, že se díky takovému čerpání můžete zařadit mezi do budoucna problémové klienty.

Pokud tedy budete využívat maximální rámec své kreditní karty nebo kontokorentního úvěru, je možné, že si na vás další banky dají pozor. Když využíváte nějaký úvěrový produkt na maximum, znamená to, že vám schází zdroje. Kreditní kartu i kontokorent navíc lze využívat opakovaně, takže se dá i snadno pozorovat, jak dlužnou částku splácíte. Podobně jsou rizikoví klienti, kteří mají uzavřených více úvěrových smluv.

Jak požádat o změnu úvěrového rámce

Změna úvěrového rámce přichází v úvahu u produktů, které čerpáte opakovaně na jednu smlouvu. Můžeme zde tedy hovořit například o zmíněných kreditních kartách nebo kontokorentech.

Na začátku sjednání tohoto produktu jste byli pro svou banku jistě méně bonitní. Postupem času vaše bonita stoupá a vy tak máte možnost získat více peněz. Úvěrový rámec si však nechte navýšit pouze v případě, že vám peníze opravdu chybí. Jinak to je zbytečné. U banky musíte podat žádost a tu doplnit všemi potřebnými podklady, například potvrzením o výši pravidelného příjmu.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>