V Čechách působí celkem čtyři registry dlužníků, ve kterých můžete mít záznam, pokud nebudete řádně splácet své závazky. Takový záznam v registru dlužníků představuje poměrně vážný problém, protože jeho vlivem nezískáte v bance tak výhodný úvěr, který jste chtěli.

Vůbec může mít banka problém vám peníze půjčit. Záznam se sice po čase vymaže, obvykle vám však život komplikuje několik let. Banky při schvalování žádostí o úvěry a půjčky zpravidla pořizují výpisy z registrů dlužníků. Pokud si ale sami chcete být jisti, že nikomu nic nedlužíte, můžete o tento výpis požádat i sami. Poradíme vám, co vše je potřeba podniknout k tomu, abyste ho získali.

Řádné splácení hraje velkou roli

výpis z registru dlužníkůDo registru dlužníků se nedostanete hned s první zpožděnou splátkou. Jestliže vám ale banka už poslala poštou upomínku nebo přistoupila k vymáhání dlužné částky, tak to máte se záznamem v registru celkem jisté.

Stačí tedy, aby váš úvěr byl delší dobu po splatnosti a hned se u vás negativní informace objeví. Některé registry jsou také pozitivní a obecně vedou informace o sjednaných úvěrech. Bance, která chce mít přehled, tedy žádná vaše půjčka neunikne.

Jaké registry v Čechách působí?

V České republice se setkáte s Bankovním registrem klientských informací, Nebankovním registrem klientských informací, s registrem Solus nebo s Centrálním registrem úvěrů. Jednotlivé registry spolu informace sdílí, což znamená, že vaši žádost o úvěr může zkomplikovat nejen pozdně splacená půjčka, ale i neuhrazené pojistné nebo třeba faktura za telefon, která je několik dní či týdnů po splatnosti.

Registry sdružují informace o dlužnících a banky prověřují záznamy, protože si chtějí být jisté, že půjčují peníze jen dostatečně bonitním klientům, u nichž mají vysokou šanci na úhradu své pohledávky.

Jak získat výpis z registru dlužníků

Pokud chcete získat výpis z registru, vyplatí se registr kontaktovat na přímo, konkrétně navštívit klientské centrum v Praze (což připadá v úvahu u Bankovního a Nebankovního registru klientských informací). Jestliže se vám do Prahy nechce jezdit, můžete o výpis požádat také písemně.

Žádost odešlete přes formulář

Na webových stránkách registru naleznete potřebný formulář, který vyplníte a odešlete. Výpis samozřejmě nezískáte zcela zdarma, ale musíte si za něj zaplatit. Jeho cenu ovlivňuje i rychlost, během které chcete výpis mít k dispozici. Standardní je vyhotovení do 30 dnů a stojí 100 Kč. Za expresní vyhotovení, které obdržíte dříve, zaplatíte dvojnásobek.

Výpis z registru dlužníků Solus i přes SMS

Výpis si můžete nechat vyhotovit také z registru dlužníků SOLUS. Máte možnost požádat písemně, k žádosti však potřebujete ověřený podpis. Další možnost je žádost přes textovou zprávu s osobním číslem SIN. Nejdříve však musíte požádat o toto číslo, takže se vám získání výpisu možná protáhne na celé 2 měsíce.

Jestliže tedy chcete žádat o úvěr a rádi byste se předtím přesvědčili, že opravdu nemáte žádné dluhy, proveďte to s dostatečným předstihem. Jinak vám výpis nemusí být již k ničemu dobrý. Pokud si myslíte, že žádné dluhy nemáte, můžete to nechat na své bance. Výhodou je, že za prověření pak nic neplatíte.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>