Splácíte úvěr a máte dostatek finančních prostředků, z nichž byste ho mohli předčasně splatit? Pak se nabízí možnost vyplnit žádost o předčasné splacení úvěru. Musíme vás ale upozornit, že ne ve všech případech je tato žádost výhodná. Můžete mít totiž takovou smlouvu s bankou nebo s jiným finančním poskytovatelem, dle které budete muset úroky ze svých splátek stejně zaplatit.

Předčasné splacení například hypotečního úvěru je vázáno také s vysokou pokutou, pokud k němu dochází mimo ukončení fixace úrokové sazby. Proto než žádost odešlete, přečtěte si svou smlouvu, obchodní podmínky a také sazebník. Informovat se samozřejmě můžete přímo u banky.

Sankce související s předčasným splacením úvěru

žádost o předčasné splacení úvěruChtěli bychom vás upozornit na případné sankční poplatky, které se s předčasným splacením úvěru běžně spojují. Pokud tedy o předčasném splacení do budoucna uvažujete, určitě to berte v potaz již při sjednání svého úvěru. Banka by vás navíc na tuto skutečnost měla předem upozornit, aby vaše úvěrová smlouva byla opravdu transparentní. Informace naleznete nejen v ní, ale také v sazebníku nebo v obchodních podmínkách.

Zaplatíte penále až 1 % z jistiny

Sankce související s předčasnou úhradou úvěrového produktu je nejčastěji stanovena procentuálně z výše předčasně splacené jistiny. Nejčastěji se jedná o 0,5 nebo o 1 %, což ale při splátce například 500 000 Kč činí poměrně vysoký a také zbytečný poplatek.

Naštěstí některé banky již tuto službu nabízejí zdarma, takže se na trhu dá vybrat. Mnohem vyšší poplatky jsou za předčasnou úhradu stanoveny u hypotečních úvěrů. To je ale už jiná kapitola.

Jak vyplnit žádost o předčasné splacení úvěru

Formulář pro žádost o předčasné splacení úvěru naleznete na webových stránkách banky nebo si ho osobně můžete vyzvednout přímo na pobočce. Vyplníte do něj veškeré potřebné náležitosti a odevzdáte ho na pobočce.

Můžete využít také univerzální formuláře nebo spíše textové soubory, které naleznete na internetu. O tom je ale lepší uvažovat až v případě, když váš poskytovatel půjčky žádný speciální formulář nemá.

Potřebné náležitosti

Mezi hlavní náležitosti žádosti patří vaše jméno a příjmení, rodné číslo, číslo smlouvy, trvalá adresa a korespondenční adresa a zadat byste měli také telefonní kontakt, na který se mohou pracovníci banky obrátit v případě jakýchkoliv nesrovnalostí.

Další náležitosti již záleží na konkrétním poskytovateli. Musí vést k jednoznačné identifikaci vás i produktu, který chcete zrušit. Samozřejmě nechybí váš podpis, místo a datum. Jestliže nemáte čas se s formulářem zastavit na pobočce, můžete ho také zaslat poštou.

Jak dlouho trvá schválení žádosti?

Se schválením předčasného splacení můžete počítat do několika dnů. Banka by měla přesně vyčíslit, jakou částku je potřeba uhradit, aby byl váš úvěr splacený. Nedoporučujeme tedy, abyste si ji počítali sami, protože by pak zbytečně mohlo dojít k nesrovnalostem a komplikacím. Předčasné splacení úvěru většinou probíhá v plné výši, jinak se hovoří jen o mimořádné splátce.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>