Splátkový kalendář je dokument, který získáte od své banky při uzavření úvěru. Díky splátkovému kalendáři nebo také dohodě o splátkách snadno zjistíte, kolik budete muset každý měsíc splácet.

Zdají se vám vaše splátky příliš vysoké? Hned na počátku požádejte o jejich snížení tak, že snížíte celý objem vypůjčených prostředků nebo budete vypůjčené peníze splácet déle. Pokud se vám splátky zdají nízké, můžete se buď radovat, že nesplácíte tolik, nebo požádat v bance o jejich navýšení. Díky vyšším splátkám budete svůj dluh splácet kratší dobu a ušetříte na úrocích. Splátkový kalendář nemusíte obdržet automaticky.

Jak požádat o splátkový kalendář

žádost o splátkový kalendářŽádost o splátkový kalendář svému věřiteli doručte v písemné formě. Je vhodný nejen při řádném splácení, ale také když se ocitnete v exekuci. Pokud máte problémy s dluhy, měli byste vědět, kolik musíte měsíčně odvést ze svého příjmu, aby byly vaše závazky co nejdříve vyrovnané.

Žádost se podává u věřitele nebo exekutora

V takovém případě o splátkový kalendář můžete žádat u věřitele nebo u jeho advokáta, případně u soudního exekutora v rámci exekučního řízení. Záleží pouze na něm, zda vaší žádosti vyhoví či nikoliv. V zákoně není stanovena lhůta, v níž by vám měl být splátkový kalendář doručen. Žádost podávejte písemně a dbejte na to, aby byla doručena do správných rukou.

Splátkový kalendář nebo kalkulačka

Splátkový kalendář najdete také na internetu, nejčastěji ve formě univerzální kalkulačky. Zde si můžete vypočítat výši splátek při zadané jistině, poplatcích a úročení. Zvolíte si, jak dlouho chcete peníze splácet a vyjde vám výše měsíční splátky.

Samozřejmě záleží i na tom, zda máte splátky stanovené jako anuitní, degresivní nebo progresivní, což může samozřejmě ovlivnit jejich výši. Orientačně však takto můžete zjistit ještě před sjednáním půjčky či úvěru, zda si budete moci tento úvěr dovolit.

Nemusíte tedy v bance žádat o nereálnou částkou. Výši půjčky většinou ovlivní i váš měsíční příjem. Pokud je příliš nízký, mnoho peněz nezískáte. Nemělo by se tedy stát, že byste na měsíční splátky neměli. Hrozí to však například u hypotečního úvěru, kdy se klienti snaží úvěr splatit v co nejkratší době, a proto si nastaví velmi vysoké splátky, které nakonec nejsou schopni hradit.

Co musí splátkový kalendář obsahovat

Splátkový kalendář sice nemá žádnou zákonnou podobu, měl by být však písemný. Zároveň by měl být sjednán formou dohody, aby s ním vyjádřily souhlas obě zúčastněné strany.

Kromě jednoznačné identifikace dlužníka a věřitele by měl obsahovat celkovou dlužnou částku, výši jednotlivých splátek, datum jejich úhrady a způsob úhrady. Mimo samotné jistiny a úroku je zde zapotřebí vyjádřit také veškeré další poplatky, které s řádnými nebo pozdními splátkami souvisejí. Záleží pak pouze na tom, za jakým účelem se tento kalendář vyhotovuje.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>