Pokud kreditní kartu nevyužíváte a nechcete platit žádné související poplatky, nebo vám její držení komplikuje například žádost o úvěr v bance, není nic jednoduššího, než ji zrušit. Žádost o zrušení pak musíte podat u vystavitele.

Ten ji samozřejmě zrušit musí, ale může si s tímto krokem účtovat další poplatky. Proto vám radíme, ještě než si kreditní kartu zařídíte, dobře si promyslete, zda ji opravdu potřebujete. Pokud si ji zařídíte zbytečně, možná se jenom budete připravovat o své peníze. Poradíme vám, jak správně podat žádost o zrušení kreditní karty.

Zrušení nebo blokace kreditní karty

žádost o zrušení kreditní kartyMnoho lidí si tyto dva termíny stále plete a vzájemně je zaměňuje, proto bychom je chtěli uvést na pravou míru. Blokaci kreditní karty je nutné provést, pokud kartu ztratíte. Rozhodně se tedy nejedná o její zrušení. Jakmile kartu naleznete, můžete ji odblokovat.

Pokud kartu nenajdete, tak vám vydavatel vystaví novou. Nemění se tím však čerpání vašeho úvěru, který stojí právě za kreditní kartou. Jestliže tento úvěr chcete zrušit, je nutné podat žádost o zrušení kreditní karty. Ke kreditní kartě máte podepsanou smlouvu a měli byste v případě žádosti o zrušení postupovat právě podle ní.

Najděte si bližší informace

Konkrétní informace k tomu, jak zrušit svou kreditní kartu, naleznete nejspíše na webových stránkách jejího vystavitele. Obrátit se na něj můžete také telefonicky nebo se zastavit přímo na pobočce banky a tam požadovat více informací k celému procesu.

Způsoby zrušení kreditky

Žádost o zrušení kreditní karty můžete sepsat také písemně a odeslat ji příslušné bance poštou. Tak budete mít jistotu, že nebude nic namítat. Využít k tomu můžete formulář, pokud ho má dostupný na webových stránkách, nebo kartu zrušit písemně dopisem.

Co udělat před žádostí o zrušení

Ještě než požádáte o zrušení své kreditní karty, ujistěte se, že vystaviteli nic nedlužíte – že karta má nulový zůstatek. Na kartě by tedy neměl být nedoplatek ani přeplatek, jinak by vaše žádost mohla být anulována.

Jak jsme již napsali výše, je opravdu nutné podat žádost o zrušení, ne pouze kartu zablokovat. V takovém případě totiž bude váš úvěrový účet stále aktivní a banka vám k němu bude moci bez problémů vystavit kartu novou.

Důvody pro zrušení kreditní karty

Ujasněte si důvody, z jakých svou kreditní kartu rušíte. Opravdu ji nevyužíváte? Komplikuje vám žádost o další úvěr ve stejné nebo v jiné bance? Chcete ušetřit a zamezit si tak přístupu k dalším finančním prostředků? To jsou všechno důvody, proč můžete zrušit kreditní kartu.

Zrušení by ale mělo být trvalé. Pokud si to po čase rozmyslíte a budete chtít kreditní kartu opět získat, je to samozřejmě možné. Budete ale muset opět projít složitým posuzovacím procesem ze strany banky. Pokud jednou kreditní kartu máte a splácíte své dluhy, tak bance příliš nezáleží na tom, jestli klesla vaše bonita. V případě žádosti o novou kartu by to už roli hrálo a vy byste tak nemuseli získat požadovaný úvěrový limit.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>