Zesplatnění úvěru je termín, který se používá při nesplácení. Jestliže nebudete hradit své splátky, banka vám nejprve pošle upomínky. Pokud v tomto případě splátku uhradíte, většinou se nic nestane a vše bez problémů funguje dál.

Když se upomínky rozhodnete ignorovat (což vám rozhodně nedoporučujeme), dochází ze strany banky k tzv. zesplatnění úvěru. Hned po něm následuje exekuce vašeho majetku. K zesplatnění se banka rozhoduje až tehdy, když si je jistá, že vy úvěr nechcete splácet a nemá tedy šanci z vás peníze vymoci. Tento stav zpravidla nastává po několika týdnech až měsících ignorace. Konkrétní postup by měl být uveden ve smlouvě nebo v obchodních podmínkách.

Jak se vyhnout zesplatnění úvěru

zesplatnění úvěruJediným způsobem, jak se vyhnout zesplatnění úvěru, je svůj závazek hradit včas a v řádných splátkách. Nakonec když se svou splátkou občas zpozdíte, tak ani to nevadí. Banka vám naúčtuje poplatek za upomínky a splácení pokračuje dál. Nehrozí vám v této souvislosti ani záznam v registru dlužníků nebo snížení bonity. I když samozřejmě včasné splácení je mnohem rozumnější, protože u něj můžete být zcela v klidu.

Co vede k zesplatnění úvěru

Jestliže jste si vědomi toho, že na splátky úvěru nemáte dostatečnou hotovost, určitě se obraťte na svou banku. Pokud totiž budete celou situaci ignorovat, banka opravdu nabude pocitu, že úvěr již splácet nechcete. Když vše budete včas řešit, můžete se často domluvit na změně splátkového kalendáře. Někdy je možné i prodloužit splatnost úvěru a tak dosáhnout na nižší měsíční splátky. Určitě je však na místě konzultace s bankou místo její ignorace.

Řešení nedobytné pohledávky z pohledu banky

Banka má vůči vám nedobytnou pohledávku, s jejíž dobrovolnou úhradou již do budoucna příliš nepočítá. Veškeré vaše pohledávky se sečtou do jedné částky a vy následně musíte uhradit zbývající jistinu spolu s úroky a sankčními poplatky.

Nejdete tedy už pouze o vymáhání neuhrazených splátek. Zpravidla se účtují také poplatky za předčasné ukončení úvěru a celkově se může jednat i o razantně vyšší částku, než se kterou jste původně počítali.

Jak banka vymáhá své dluhy

Tuto částku banka vezme a jejím vymáháním pověří buď svého specialistu nebo soukromou firmu. Některé banky i v tomto případě nabízejí ještě možnost vyjednávání. Příliš na to ale v tomto bodě již nespoléhejte a snažte se uhradit celou částku.

Ideální je však s bankou spolupracovat a snažit se svou finanční situaci vyřešit co nejrychleji, ideálně ještě ve spolupráci se soukromým poradcem, který se pokusí ochránit alespoň část vašeho majetku. Většinou je nutné prodat financovanou věc – bydlení nebo například nově zakoupený automobil a zbývající část peněz uhradit z vlastních zdrojů. Pokud k vám přijde exekutor, hrozí zde, že zabaví opravdu vše.

Postoupení pohledávky dalšímu věřiteli

Banka svou pohledávku může také postoupit zcela novému věřiteli – zpravidla vymáhací firmě. Již tedy nekomunikujete s bankou, ale s novým věřitelem, s nímž může být případná domluva ještě komplikovanější. Taková situace vám navíc díky možným záznamům v registrech dlužníků může zavařit i se získáním půjčky do budoucna.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>