Jen málokdo má dnes život zcela bez dluhů. Současnost vyžaduje poměrně vysoké investice například do bydlení, které vedou ke sjednávání hypotečních úvěrů a následnému zadlužení českých domácností. Zatímco některé úvěry jsou nezbytné, bez jiných se už občané dokáží obejít, takže jde pouze o to, kolik si mohou dovolit investovat do své životní úrovně a zda je pro ně taková úroveň dostačující.

Pokud chcete mít život bez dluhů, nepůjčujte si peníze, nebo si půjčte pouze tehdy, když je to nevyhnutelné. Život na dluh totiž není dlouhodobě udržitelným řešením a dluhy dříve či později každého doženou.

Jak se vyhnout dluhům

život bez dluhůAbyste se zcela vyhnuli dluhům, nesměli byste si nikdy nic půjčit. Žádná hypotéka, žádný spotřebitelský úvěr ani třeba kontokorent nebo kreditní karta. Bohužel například bydlení vyžaduje i několikamilionové investice a tolik peněz v úsporách nikdo nemá. Vyvarujte se však zbytečným půjčkám, které nepřinesou velké benefity a z dlouhodobého hlediska pouze ztíží vaši situaci.

Rychlé splátky úvěru

Když už si půjčit potřebujete, pokuste se svůj úvěr co nejrychleji splatit věřiteli. Splátky provádějte ještě před termínem splatnosti, abyste se s nimi nedostali do prodlení, ve kterém by vám byly účtovány další poplatky. Už tak žádnou půjčku zdarma nezískáte. Vždy musíte zaplatit alespoň úroky, které i když jsou příznivé, dosahují jednotky procent z dlužné částky.

Dostatečná finanční rezerva

Vytvořte si na svém běžném nebo na spořícím účtu dostatečnou finanční rezervu, kterou budete moci čerpat při dlouhodobé pracovní neschopnosti nebo třeba při ztrátě zaměstnání. I když nějaký měsíc nevychází vaše příjmy na pokrytí celé částky výdajů, lze tuto rezervu využít.

Co dělat, pokud už máte dluhy?

Někteří lidé již dluhy mají a přemýšlí, jak celou situaci zdárně vyřešit ke spokojenosti své vlastní i věřitele. Pokud čerpáte úvěr nebo dlužíte někomu ze svých blízkých, snažte se svůj dluh co nejdříve uhradit.

Sestavte si finanční plán a do něj zaneste své příjmy a výdaje včetně umoření dluhu. Mnoho bank umožňuje i předčasné splacení úvěru bez poplatků. Pokud se tedy chcete zbavit svých dluhů dříve a máte k dispozici potřebné finanční prostředky, nabízí se tak příležitost.

Oddlužení je také řešením

Pokud máte velké dluhy, od kterých byste se do budoucna chtěli oprostit a nevíte, jak ven z takto náročné situace, je ideální volbou oddlužení, na které se specializují některé finanční společnosti.

V tomto případě navštívíte exekuční poradnu a zabráníte případné exekuci tím, že se domluvíte s někým dalším, že dluhy splatí za vás. Služba je samozřejmě zpoplatněná. Na druhou stranu vám ale zůstane váš majetek a vy budete mít konečně svůj život bez dluhů.

Aktivní řešení finančních problémů

Ke svým problémům přistupujte vždy aktivně a snažte se je řešit dohodou s osobou či firmou, které dlužíte. Nesnažte se úvěry hradit dalšími sjednanými půjčkami a rozhodně měsíčně nesplácejte více peněz, než si můžete dovolit. To vše vás snadno dostane do velkých problémů.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>