Máte zřízený kontokorent u svého běžného účtu a již ho nechcete více využívat? Pak není nic jednoduššího než ho zrušit. Jedině tímto způsobem totiž zajistíte, že se nedostanete na svém běžném účtu do mínusu a nebudete pak muset bance platit zbytečné úroky z vypůjčené částky.
Při zřízení kontokorentu si ho však dobře promyslete, protože jeho zrušení banky často zpoplatňují a vám se tak celý kontokorent vůbec nemusí vyplatit. Připravili jsme pro vás článek, ve kterém se dozvíte, jak zrušení kontokorentu zařídit a jak vysoké poplatky se s tímto krokem mohou pojit. Bohužel pokud ho již máte zřízený, nechcete ho využívat a máte strach, že na svém účtu překročíte nulový zůstatek, jiná možnost než právě zrušení se vám nenabízí.
K čemu slouží kontokorent
Kontokorent pro mnoho lidí představuje finanční rezervu na jejich běžném účtu. Nenechte se ale zmást, nejedná se o vaše našetřené peníze. Kontokorent je de facto typem bankovního úvěru, který vám však banka poskytne k běžnému účtu.
Vy tak můžete překročit nulový zůstatek a dostat se takzvaně do mínusu. Zatímco její úvěr využíváte, platíte za to poměrně vysoký úrok. Výhodou tohoto úvěru je, že ho můžete využívat opakovaně, aniž byste vždy museli podepisovat úvěrovou smlouvu. Při založení kontokorentu se schválí určitý limit a do něj lze úvěr čerpat.
Důvody pro zrušení kontokorentu
Důvodů, které vedou ke zrušení kontokorentu, může být samozřejmě několik. Často se stává, že si ho zájemci předem dobře nerozmyslí, nechají si ho bankou schválit a pak ho nevyužívají. V takovém případě je rušení kontokorentu zbytečné jen tehdy, když za jeho vedení bance nic neplatíte.
Neplaťte bance zbytečně poplatky
Pak stačí nepřekročit nulový zůstatek a za kontokorent bance nic dávat nebudete. Pokud ale chcete mít jistotu, že nespadnete na běžném účtu do mínusu (což se může stát, pokud máte například zadaný trvalý příkaz k úhradě částky z běžného účtu a na svém účtu nemáte peníze – bez kontokorentu se platba neprovede, s kontokorentem proběhne čerpání do záporné částky).
Kontokorent jako komplikace při získání dalšího úvěru
Dále lidé často kontokorent ruší tehdy, když chtějí získat jiný úvěr. Takový kontokorent totiž může být pro získání další půjčky překážkou a mnoho poskytovatelů trvá na jeho zrušení. Pak se nenabízí nic jiného, než jejich žádosti ustoupit a kontokorent dojít do své banky zrušit.
Všechny banky nenabízejí kontokorent zdarma. Některé si účtují poplatek i za to, že ho nečerpáte. Tento poplatek je stanoven měsíční částkou. Jedná se například o 20 Kč. Pro někoho však může být nepříjemný. Obzvlášť když si pak spočítá, jak dlouho kontokorent má a přitom ho nevyužívá. Roční úspora je pak i ve stovkách korun.
Jak zrušit kontokorent
Jestliže chcete svůj kontokorent zrušit, navštivte pobočku své banky. Zde vyplníte žádost, kterou banka do několika dnů zpracuje. Nebuďte však překvapeni, když vám banka za zrušení kontokorentu naúčtuje další poplatek. Ne všechny banky nabízejí tuto službu zdarma. Bližší informace hledejte v sazebníku poplatků.