Víte, jak správně postupovat při ztrátě kreditní karty? Jestliže si uvědomíte, že svou kreditní kartu nemáte, tak ji okamžitě zablokujte. Bohužel je poměrně snadné její zneužití, a to především díky platbám na internetu.

Kreditní kartu si lehce zablokujete z domova nebo prostřednictvím mobilní aplikace ve svém telefonu. Můžete samozřejmě zavolat i do finanční organizace, která vám kartu vystavila. I tam by měli být schopni provést její blokaci. Při ztrátě platební karty se rozhodně vyplatí neotálet a zbytečně nečekat, když ji nemůžete najít. Každá minuta vás totiž může připravit o peníze.

Jak zamezit problémům se ztrátou karty

ztráta kreditní kartySvou kreditní kartu vždy mějte pod dohledem. Stejně jako své peníze nebo jako platební kartu ji ideálně noste ve své peněžence. I během dne kontrolujte, zda máte kartu u sebe.

Pokud si všimnete, že není na obvyklém místě, podívejte se, zda není uložená například v kapse nebo vyndaná na stole. Jestliže ji nenajdete ani po několika minutách usilovného hledání, obraťte se na vydavatele s žádostí o blokaci.

Blokace kreditní karty

Tím, že svou kreditní kartu zablokujete se sice nezbavíte odpovědnosti za případné transakce, ale alespoň zabrání případným dalším. Karty jsou většinou vydavatelem pojištěny proti zneužití. Bývá zde ale stanovena nějaká spoluúčast.

Vydavatelé většinou přebírají zodpovědnost za transakce na kartě až od půlnoci, do té doby tedy ručíte vy. Někteří však ručí ihned po blokaci karty. Tento aspekt byste měli zhodnotit již při výběru své kreditní karty. Rozhodně se jedná o jeden z nejdůležitějších parametrů, protože kartu můžete ztratit nebo vám ji může někdo odcizit.

Jak je to s pojištěním kreditní karty?

Na svou kreditní kartu si nikdy neuvádějte PIN kód. Pokud by se dostal člověku, který vaši kartu odcizil, do ruky, měl by čerpání finančních prostředků mnohem jednodušší. Navíc mnoho vydavatelů při zneužití PIN kódu požaduje po držitelích kreditních karet ještě větší úhradu. Takže se vám taková kreditka v tomto případě může opravdu výrazně prodražit.

Na své kreditní kartě máte jistě stanovené limity. I z důvodu případného odcizení byste tyto limity neměli mít příliš vysoké. Jestliže potřebujete čerpat velkou finanční částku, vyplatí se pouze krátkodobé navýšení limitu na kartě, kdy jakmile dojde k vyplacení požadované částky, tak limit opět snížíte.

Vydání nové kreditky

Jestliže svou kreditní kartu zablokujete a nikde ji nenaleznete, vydavatel vám vystaví novou. Ta může být zdarma nebo zpoplatněná. Vystavení nové kreditní karty neproběhne okamžitě, ale zpravidla trvá několik dnů. Obvykle ji máte k dispozici do jednoho týdne.

Do to doby samozřejmě nemáte jak využívat peníze na kreditní kartě. Jestliže se obáváte její ztráty či odcizení, máte u většiny vydavatelů možnost sjednání pojištění. Je to samozřejmě za příplatek, spoluúčast ale může být při dostatečné pojistné částce opravdu minimální nebo není žádná.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>